| prizeFTW a întrebat:

Salut.Am un router, si problema este ca nu stiu daca am IP static sau dinamic. Vreau sa fac un server [un joc] prin no-ip.Merge si pe ip statis si ip dinamic?

3 răspunsuri:
| teodor123123 a răspuns:

Mai bine zi ca vrei sa faci server de cs happy In fine tu ai ip routabil si trebuie sa faci port forward ca sa se poata conecta altii la tine pe server daca vr sa te ajut Skype: placutlatine

| prizeFTW explică (pentru teodor123123):

Daca am static pot face prin port forwarding?

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Intra pe un site cum e "www.whatismyip.com" si iti zice IP-ul. Daca ai router da un reset si intra iar pe site.

Daca e acelasi IP ai static, daca apare ALT IP atunci e dinamic.

Daca ai IP dinamic inseamna ca e printr-un router care iti aloca IP la fiecare reset. Dar clasa de IP e unica. Clasa e definita de primele 2 grupuri de ex:
89.14.33.100 < 89.14 - e clasa de IP (RDS, UPC, Romtelecom astea au cateva clase mari dar se aseamana). ultimele doua e IP care se poate schimba la fiecare reset de router - in cazul ip-urilor dinamice.
Reset:Restart pc si reactivarea netului.