| maryo238 a întrebat:

Salut, am un terariu cu doua broscute testoase, credeti ca e bun sa la pun un bec ca acesta? http://www.google.ro/......tp?/imgres

Răspuns Câştigător
| P4ndaaa a răspuns:

Nup. Ele nu au nevoie de multa lumina. happy Am avut si eu broscute testoase. Dar acum depinde unde ai pus terariul. Eu il am langa geam. Deci nu le trebuie lumina.Dar daca tu ai terariul intr-un colt mai intunecat. Ai putea sa le pui. Bafta! Funda?

7 răspunsuri:
| P4ndaaa a răspuns:

Multumesc pentru FUNDA happy.

| drhotzu a răspuns:

Okey ideea este simpla: nu le trebuie neon normal... ce le trebuie bec cu UV sau neon cu UV, pentru a le putea asigura o temperatura optima 24/30 grade, lumina este ok si cea de la becul din camera, PS: am teraniu cu 4 testoase egiptene de 6 ani big grin

| maryo238 explică (pentru drhotzu):

Stiu, dar neonu asta (am pus linkul cu poza) are oare din alea?

| drhotzu a răspuns:

Http://www.petmart.ro/......90-cm.html

cam asa arata treaba, si sunt destul de scumpe, varianta mai ieftina, dat fiind faptul ca becul/neonul cu uv se foloseste primavara/toamna cand caldura ambientala nu este suficienta este sa iei bec cu uv, care arata cam asa:
http://www.shopmania.ro/......eptile~pg3
aici ai mai multe tipuri de becuri si accesorii, ideea este ca pentru testoase nu trebuie sa fie prea puternic, eu am de 30W si este mai mult decat suficient ca sa fie fericite si active asa cum trebuie;)

| maryo238 explică (pentru drhotzu):

Dar daca il pun pe asta, e bun si el, nu? neonu. poate iau unu din ala mai incolo, dar costa mult?

| drhotzu a răspuns (pentru maryo238):

Pai neonul ala e doar pentru lumina nu si pentru caldura, iti recomand acum depinde de dimensiune, dar cel mai bine este un bec cu uv (vezi ca ai si preturile acolo) si sa mai pui un termometru pentru ca o sa fie nevoie nevoie sa muti becul mai jos si mai sus, si in plus becul este avantajos pentru ca face caldura localizata, astfel incat atunci cand le este prea cald se muta "la umbra" big grin