| RTDRomania a întrebat:

Salut,am vazut pe youtube ca atunci cand trag cu arma au niste casti,pentru ce le pun, ii afecteaza cu ceva?

4 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pai stii, arma aia face un zgomot, unul destul de puternic.Ca sa nu intampine mai tarziu probleme cu auzul, ei poarta casti pentru a diminua vibratiile care ajung la timpan.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Se folosesc pentru protectia timpanului, atunci cand ochesti de la nivelul capului, de obicei cand tragerea se repeta aproape imediat. Explozia produce o clipire a ochiului, care poate devia traiectoria urmatorului proiectil.Pentru ca sa se poata mentine linia de ochire se folosesc aceste casti antifonice, care diminueaza zgomotul.

| Vlad_Prodan_1992 a răspuns:

Armele functioneaza pe baza de explozie (un cap metalic loveste dopul cartusului si provoaca o explozie inauntru care arunca glontul) si nu-ti doresti o explozie atat de aproape de capu. Sunt casti care izoleaza fonic si nu te mai afecteaza atat de tare asta, sunt pentru protectia timpanelor.

| RTDRomania explică (pentru Vlad_Prodan_1992):

Da,dar am vazut ca multi nu le folosesc, asta inseama ca s-au obisnuit?