| Lukasz a întrebat:

Salut, anul 2018 a inceput cat se poate de prost pentru mine. Ziua mea ( 22 decembrie ) a trecut, craciunul a trecut, s-a dus tot. si nu este numai asta. Tatal meu maine va pleca in strainatate si va veni tocmai la vara. si nu stiu, nu am mai simtit asa dor pentru el in ultimii ani, am o sora mai mica, si el statea doar cu ea, si ea il iubeste foarte mult, are doar 7 luni dar deja a spus "tata". Mama este ocupata zilnic, iar eu trebuie sa am grija de ea, si nu am rabdare cu bebelusii in genereal. Ieri nu imi pasa de nimic, dar azi realizez ca peste 2 saptamani incep scoala, si sunt in pericol de corigenta la fizica, si nu am invatat mai nimic. Starea mamei mele dupa plecarea tatalui meu este mai trista, si asta ma faci si mai trist. As vrea sa dispar pur si simplu, sa ma evapor, simt ca va pati ceva acolo, unde se duce. Chiar nu stiu ce sa fac, cum sa ma organizez, cum sa invat la fizica ca nu inteleg o boaba, am promis mamei mele si dirigintei ca voi reusii sa mi scot media pe primul semestru, insa degeaba, nu inteleg nimic. Si o dezamagesc si pe mama mea care imi ofera toate conditiile, si eu sunt un lenes. Dar totusi, oricat as incerca, nu imi intra in cap. De maine sincer nu stiu ce voi face. Anul trecut a fost la fel, doar ca anul trecut nu ma mai batea gandul mereu la fizica. Din cate stiu doamna noastra de fizica nu prea lasa corigenti, dar mai am inca un 4 in carnetul ei, si probabil ca mi-l va trece, si atunci chiar nu stiu ce sa mai fac. Nu cred ca scot eu 6 pe al 2-lea semestru nici un ruptul capului, desii anul trecut am luat media 7 ( chiar nu stiu cum am reusit, eram mai lenes anul trecut ). Diriga a vorbit cu doamna de Fizica si probabil ca ma va asculta cand avem fizica, si eu nu stiu nimic, uit formulele, uit tot. Ajutati-ma va rog, imi pica atat de greu scoala cu plecarea tatalui meu.

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

In primul rand,încearcă să fii calm. Tatăl tău pleacă pentru a va face o viața mai bună stii asta,nu?! Încearcă să o încurajezi pe mama ta, tot raul va fi spre bine. Ia formulele la fizica pas cu pas,încearcă să cauți ce înseamnă fiecare în parte,colorează le cu diverse culori,lasă grijile deoparte,daca vei învăța bine Intr o buna zi tatăl tău nu va mai pleca fiindcă tu vei avea un loc de muncă și el și a făcut datoria. Și așa l vei ajuta și tu,pentru că el face asta numai pentru tine și viitorul tau. Și bucură te că ai o surioara,nu ai idee cat de greu e să nu ai pe nimeni. Așa cum tu ai grijă de ea acum, cu siguranță și ea va avea grijă de tine mai târziu. Fă ți timp pentru toate, cat timp ea doarme tu repeți, mai iei o pauza, mai te relaxezi. Iar mai înveți și tot așa.