| Girly002 a întrebat:

Am o mare problema la scoala.Am trecut in clasa a saptea, iar profesorii, mai ales cea de matematica,"ne-au anuntat" ca acesta e un an greu cu lectii grele.Nu sunt chiar genul de persoana care intelege matematica, si asta imi da batai de cap, an de an.Sunt buna la fiecare materie,cat de cat, dar la matematica, abia scot un 7.La romana, am media 9.13, la fizica, bio, am media 8.70-9.00.La fel si la restul, am doar 8-9-10.La mate? Cu maare noroc mi-a iesit un 7, si asta datorita faptului ca in al doilea semestru, anul trecut, am facut meditatii vreo 3 saptamani.Nu stiu ce sa fac! Niciodata nu am priceput matematica,si de cand ma stiu,am fost atrasa de romana,bio, limbi straine...
Anul asta am auzit si de la cei de clasa a opta, ca matematica anul asta va fi grea.Pe de alta parte, mama spune ca este costisitor sa dau 50 de lei de 2-3 ori pe saptamana, un semestru sau tot anul pentru meditatii.Ce sa fac?

1 răspuns:
| Enertx a răspuns:

Iti recomand sa incerci sa inveti cat poti tu de mult la matematica, iti zic din propria experienta am trecut a 7-a cu 6 la matematica si acum ca am trecut a 8-a vad ce **** am facut ca nu am invatat. Sfat personal invata cat de mult iti e tie posibil la matematica deoarece examenu la mate din a 8-a o sa fie facuta 70% pe baza celor invatate in a 7-a.