| SteauaROsie a întrebat:

Salut

are vreo legatura frecventa (mhz) al ramilor
cu procesorul?

daca imi cumpar rami cu frecventa de 1600mhz

imi pot pune procesorul asta:http://www.cel.ro/procesoare/procesor-amd-fx-4100-3.6ghz -4_core-am3plus-l/

?

la procesor scrie la specificati daca va uitati mai atenti acolo jos

frecventa memorie 1866mhz

1 răspuns:
| Diabolik010 a răspuns:

Conteaza in primul rand sa fie compatibil procesoru cu placa de baza (adica sa aiba acelasi soclu) cat despre frecventa rami-lor e bine sa te incadrezi in specificatiile producatorului pentru ca pana la frecventa aceea ei garanteaza pentru procesor. Deci ca concluzie conteaza. sper ca ai inteles