| cristian041997 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar niste piese la pc si nu ma pot hotara de exemplu aceste procesoare http://www.cel.ro/procesoare/procesor-amd-fx-6100-3.3ghz -6_core-am3plus-l/ si http://www.cel.ro/......60d-box-l/ la prima vedere primul pare mai bun dar nu are video integrat, eu am o placa nVIDIA 9500gt 512mb. Deci care ar merita primul+9500gt sau al doilea cu cea integrata, stiu ca cea integrata are nevoie de rami si m-am gandit la 8gb 1600ghz.Deci ce imi recomandati pt.gaming, sper ca intelegeti ce am scris.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu zic sa mergi pe al II-lea. Cel putin primul nu merita deloc. Generatia aia de amd-uri a fost foarte slaba. Daca era fx6300 era altceva. Oricum, gaming cu 9500gt nu mai vezi tu.

| jhonny999 a răspuns:

Procesorul se alege in raport de soket-ul ce il poseda Placa de Baza.
Daca nu postezi seria si modelul Placi de Baza vei primi doar raspunsuri eronate.

| cristian041997 explică (pentru jhonny999):

Pe mine ma intereseaza care este mai bun si in functie de asta o sa imi iau placa de baza.

| oPeL68 a răspuns:

Chiar daca il iei pentru Gaming si procesorul APU ( cel in 4 nuclee ) este perfect si fiabil. Memoriile merg achizitionate si la 1300 mhz atat timp cat nu-l folosesti pentru procesare date.
Nu inteleg la ce te referi cu placa video integrata.

| cristian041997 explică (pentru oPeL68):

Pai procesoarele AMD doar cele din clasa( A series) au placa video integrata nu? adica procesorul cu 4 nuclee.Eu asa stiu.Si de asta intreb daca procesorul cu placa video integrata este mai bun ca cel cu 6 nuclee care are nevoie de placa video separata (a mea este 9500gt) intelegi?

| hp8510p a răspuns:

Cumpara un procesor mai ieftin pentru ca cu alea nu ai ce face cu placa video pe care o ai.Procesoarele pe care le-ai ales tu sunt diferite la socketuri. Unul este fm2 si altul este am3+.Placa de baza suporta doar un singur tip de socket

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Ai grija cu procesorul. Vezi ca trebuie sa fie compatibil cu placa de baza iar daca vrei sa joci jocuri mai tari iti recomand sa iti schimbi placa video si sa iti mai pui inca 4gb ram.

O placa video buna ar fi aceasta: http://bit.ly/16GnyOI