| Huludet_Edy_1970 a întrebat:

As dori sa ma sinucid deoarece nu vad de ce ar mai trebui sa mai traiesc. Nu am prieteni multi, si pe cei care ii am nu sunt buni. Deci daca m-as sinucide nu as conta pentru nimeni, deci... ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Assassina a răspuns:

Nu te sinucide.Toata lumea trece prin sentimentul asta de ura de sine, serios, se numeste adolescenta.Cabd esti prea nervos sa faci ceva, cand iti vine sa trantesti tot.Stiu,stiu nu ma crezi, si nu te inviuiesc, nici eu nu credeam, nu intelegeam dar am ajuns cu timpul sa inteleg ....Viata e plina de momente frumoase si urate.Nu ai ce face, trebuie sa le infrangi pe cele rele ca sa ajungi la cele bune.Asta,si eu eram o autista si jumatate, eram mereu posomorata si tot ce vedeam langa mina era partea neagra a vietiii.Asa e cand te maturizezi.Nu ii asculta pe toti astia de pe TPU care dau raspunsuri fara rost, nici eu nu aveam prieteni, chiar niciunul, eram cu castile in urechi toata ziua si ascultam tot felul de porcarii.Calmeaza-te si vorbeste cu cineva sau ceva(un jurnal sau inregistreaza cum spui tot ce ai suflet si reda ca sa iti dai seama de cat de trist suna.Fii propriul tau psihiatru, eu sunt destul de independenta si niciodata nu am avut nevoie de ajutorul cuiva(nu zic ca e bine sa fii asa), deci eu nu am fost la psihiatru si alte chestii asa ca daa vrei ai si optiunea asta.Presupun ca esti in gimnaziu, e naspa rau in perioada asta, mai ales in clasa a saptea cand toti nervii parca se reunesc si iti fac mintea praf, dar o safie bine.Gandeste-te ca vine liceul ce e super fain.Nici acum nu prea am multi prieteni dar am o viata inainte si stiu ca am sa am mai multi.Si in privinta prietenilor tai care nu sunt asa buni,normal, toata lumea trece prin aceleasi lucruri, in care, inca oscilezi intre inocenta si.sunt si ei confuzi,aveti nevoie de sprijin si nu il primiti pentru ca nu aveti cum, de asta sunt distanti, vicleni, si usor de manipulat. Sfatul meu e sa nu te aproprii prea mult de cineva pentru ca te va dezamagii(adica atasat si gen copilul care ii spune celuilalt toate secreele lui )? Daca mai vrei sfaturi, sunt aici pentru tine ......Nici nu am nevoie de fundita, eu nu de asta am scris, ci in speranta ca acest luuung mesaj te va pune pe ganduri si sper ca nu am parut caraghioasa.Sanatate multa!

| Huludet_Edy_1970 explică (pentru Assassina):

Multumesc ca m-ai indrumat, chiar maine voiam sa ma sinucid...

| Assassina a răspuns (pentru Huludet_Edy_1970):

Te rog sa nu te mai gandesti la asta.A fost placerea mea.Suze ca am fost asa filozofa.

| Huludet_Edy_1970 explică (pentru Assassina):

hee hee, nu-i bai, pe la ora asta cf?; 3

| Assassina a răspuns (pentru Huludet_Edy_1970):

Ma uitam cum joaca cineva assassin's creed multiplayer pe youtube.Tu ce faceai?

| Assassina a răspuns (pentru Huludet_Edy_1970):

Ai 13-4 ani sau12-13abi? In ce clasa treci? A7a?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa unicat te crezi, ai impresia ca noi restul avem prieteni buni? cu toti suferim in tacere dar asta e viata, scopul e moartea doar calea spre moartea e diferita atat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 13 ani, si faptul ca nu ai prieteni nu e un motiv sa te sinucizi. Ai timp sa-ti faci prieteni toata viata. Chiar daca tu ai impresia ca nu contezi pentru nimeni, cu siguranta ai parinti sau bunici care te iubesc.

| Assassina a răspuns:

Tu ce varsta imi dai?

| ElaIliesi a răspuns:

Un politist care pazea o zona in care se sinucideau oameni si care a vorbit cu sute dintre ei, a povestit ca atunci cand vorbea cu supravietuitorii toti spuneau acelasi lucru:

ca absolut toti si-au dat intr-un final seama ca orice era rau in viata lor era REZOLVABIL mai putin faptul ca tocmai ce incercasera sa se sinucida.

Viata nu incepe cu adevarat pana la 30-35 de ani cand te asezi la casa ta, ai un job care iti place si la care te pricepi, poate si o familie, copii. Trebuie doar sa ai rabdare.

| Tufeanu_Razvan_1998 a răspuns:

Maica-ta taica-tau nu stiu zic si eu cati ani ai de unde esti cum iti merge si ce ai facut de ai ganduri din-astea?

| Huludet_Edy_1970 explică (pentru Tufeanu_Razvan_1998):

Nu... Sunt mai restrans, nu le zic nimic, chiar daca sa zicem, m-a batut cineva