| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid! Pentru cine chiar are chef sa asculte povestea mea il invit, sunt in pragul disperarii si nu mai stiu ce sa fac sad

Deci, am 15 ani sunt baiat. Pe data de 15 septembrie 2013, cand a inceput scoala, mi s-a pus pata pe colega mea de clasa. Nu o cunosteam, era prima zi de liceu, si va dati seama ca am crezut
ca o sa-mi treaca. Cu timpul aceste emotii sau amplificat, dar ei nu i-am spus. Dupa 8 luni de zile in care am placut-o si am ajuns sa o iubesc obsesiv, am avut curajul sa-i spun si sa ma descarc.
M-a bagat in friendzone, m-a consolat etc. Ideea e ca, in ciuda faptului ca a aflat, n-a mai facut nimic in privinta acestui lucru. Ne-am apropiat foarte tare si am ajuns niste prieteni foarte, foarte, buni.
Insa ea stie ca eu vreau mai mult. E, am inceput sa ma tai, i-am aratat. Am respins multe alte fete frumoase cu care as fi putut sa fiu, i-am aratat cate sacrificii as putea face pentru ea, insa, din friendzone nu ma mai scos.
Nu ma pot obisnui cu ideea ca nu poate fi a mea. O vad in fiecare zi la scoala, cand se imbratiseaza si se tachineaza cu toti amicii, sau colegi de clasa iar eu turbez efectiv. I-am promis ca nu ma mai tai. Cand m-am taiat, s-a taiat si ea si mi-a zis ca
daca ma mai tai, se va mai taia si ea. M-a lovit fix acolo unde ma doare mai tare pentru ca eu as da orice sa o vad pe ea fericita. Mai bine sa fiu eu trist iar ea fericita. Imi stie toate secretele, si unele foarte mari si nu le-a spus la nimeni.
Ideea e ca nu mai vreau sa traiesc asa. Va rog, nu-mi spuneti "o sa-ti gasesti alta fata, ea nu te merita" pentru ca [, ] cu ideea asta am trait 8 LUNI de zile si nu a dat roade. Am avut vreo 20 de sanse sa fiu cu altele dar tot la ea ma gandeam...
Ce pot face? Nu mai vreau sa traiesc asa, si nu mi-e frica de gandul de a ma sinucide. mi-e frica de ce s-ar putea intampla daca esuez.

Ajutor sad

8 răspunsuri:
| →Alee׃╳← a răspuns:

Probabil multi dintre noi ne gandim la asta in unele momente si nimeni nu e in stare sa te judece pentru ca toti avem trairi, sentimente si numai noi stim cat doare. Singurul lucru la care trebuie sa te gandesti e ca viata e un dar pe care l-ai primit de la Dumnezeu si nu esti tu in masura sa hotarasti ce faci cu ea.
La varsta asta ar trebui sa te bucuri de fiecare minut, sa vezi partea frumoasa a lucrurilor si sa speri ca totul va fi bine. Speranta nu trebuie sa moara. Gandeste-te ca sunt o multime de oameni care nu se poate bucura cu adevarat de viata asa cum o faci tu. si ar da orice ca sa fie in locul tau. Gandeste-te ca in totul raul este un bine si ca trebuie sa treci peste orice obstacol care iti iese in cale. Toate acestea te vor ajuta sa devi un om mult mai puternic si mai stapan pe sine.
Poate acum nu e momentul sa fiti impreuna, poate ea nu isi doreste asta. iar tu nu poti schimba nimic. Trebuie sa accepti asta. Iubirea oricum vine si pleaca. Doar ca nu vine si nu pleaca cand vrem noi.
Capul sus si mergi mai departe!

| cristimihailov a răspuns:

Indreapta-te spre psiholog. Si inca urgent.

Si nu e vorba de iubirea ce i-o porti, ci faptul ca te automutilezi si esti extrem de gelos.

Rezolva asta daca vrei sa mai ai acces la tipa aceea.

| TnCristinaa a răspuns:

Hey! Stiu cum e sa placi pe cineva si apoi sa devina o obsesie
Sa te gandesti ca nu nu o sa poti avea nicioadata respectiva persoana
Parca mori in tine si nu rezisti ..imi place de un baiat(are aproape18 ani) si nu stie acest lucru. oricum e IMPOSIBIL ..pentru ca stiu ca nu o sa fiu niciodata de el
E foarte naspa..pentru ca te simti prost din acest motiv..sa ti la o persoana si ea sa nu aiba aceleasi sentimente
Sinuciderea nu este o solutie ..si ar trebui sa te bucuri ca sunteti asa buni prieteni,, pentru ca la alte persoane ..ca si mine de altfel. se intampla sa nu poti sa fii nici prieten cu el/ea
E super greu, dar daca a facut acest lucru pentru tine (s-a taiat si ea) inseamna ca insemni mult pentru ea..chiar daca nu atat cat vrei. tu
Cel mai bine este sa nu te mai ranesti si sa ii arati ce inseamna pentru tine.o sa realizeze asta la un moment dat ..si poate o sa aiba sentimentele pe care le vrei tu
Sa nu te mai gandesti niciodata sa iti faci rau..pentru ca si ea o sa sufere dn cauza asta..continua sa ii demonstrezi ce inseamna pentru tine
Sper ca te-am ajutat.

| Jorah a răspuns (pentru TnCristinaa):

Raspunsul tau chiar m-a "zdruncinat" oarecum, adica m-a facut sa ma gandesc putin la sinucidere... si nu stiu daca se merita. Ideea e ca sunt indragostit de ea al dracu' de tare sad
Fiind in preajma ei ma inebunste si NEfiind in preajma ei, ma inebuneste iar. Deseori imi da mesaje si ma intreaba daca sunt bine, daca m-am mai taiat si etc. Am intrebat-o daca face asta din mila si mi-a zis ca nu, ca sunt un prieten foarte bun pentru ea si ca ar vrea sa-si gaseasca un baiat care iubeste ca mine... of sad

| TnCristinaa a răspuns (pentru Jorah):

Da stiu cum e..cum am mai zis..macar tu vorbesti cu ea ..sunteti prieteni, dar eu cu el ..nici atat nu suntem..vezi partea buna a lucrurilor

| livscomsha a răspuns:

Sinuciderea nu este o cale de ati rezolva problemele ci este o cale de ai face pe ceilalti din jurul tau sa sufere... eu inteleg ca esti la varsta cand te indragostesti dar crezi ca este bine sa te sinucizi pentru o fata de 15 ani?! cu care ai putea fii impreuna 2 luni pana va plictisiti unul de altul si te indragostesti de alta ( am avut si eu 15 ani si stiu cum este )
asa ca moartea nu este o varianta!
Daca o placi asa de mult ia totul usor poate ca este mai bine sa fiti doar prieteni lasa lucrurile sa mearga de la sine...

| AdeSkumpa a răspuns:

Hei! Si mie mi s-a intamplat asta, dar eu am 13 ani si sunt fata. Eu as zice ca daca chiar iti doresti ceva, ar trebui sa lupti in continuare pentru el, pentru ca daca te-ai sinucide nu ai mai vedea-o. Poate poti incepe sa o faci sa creada ca nu o mai placi, lasa-te greu si, poate, la un moment dat, va deveni geloasa sau ceva de genul asta. Partea rea e ca e decizia ei, nu o poti obliga...stiu ca nu i-ai putea face una ca asta, adica sa o minti-chiar te inteleg- dar incearca in continuare. Daca nu e dragoste la prima vedere, va fi dragoste care vine cu timpul...

| Byana01 a răspuns:

Buna in primul rand vreau sa-ti spun si eu cum au spus-o si ceilalti cu toti ne-am gandit la un moment dat la moarte...din diverse motive, dar eucel putin am realizat ca nu merita nimeni, este dureros ce spun dar e purul adevar daca Doamne feresre tu te omori ea isi vede de viata ei, isi face o relatie, o familie iar tu? daca o iubesti cu adevarat si ea este de acord sa fiti amici atunci fa-o si dovedeste-i ca esti un baiatde treaba cu o inima mare. Vreau sa-ti mai spun ca sunt persoane facute sa fie cei mai buni prieteni, nu iubiti, iar daca contiui sa te porti frumos cu ea poate o faci sa se indragosteasca de tine.Cel mai bun ex pe care til pot da sunt chiar eu, de mica ma aveam bine cu un baiat eram foarte buni prieteni, a avut rabdare cu mine pana m-a facut sa ma indragostesc de el, iar acum avem o relatie de aproape 4ani.Succes si rabdare multa.