| Darkbloom a întrebat:

Salut.As dori un program de realizat videoclipuri [in afara de Movie Maker] Thx. Fundaa

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ti le scriu intr-o ordine, del mai cel mai simplu de utilizat, pana la cele mai complicate.
1. Camtasia Studio - Este cam ca Movie Maker, ca si structura cel putin, dar contine mai multe chestii. Este folosit pentru a realiza video-uri nu foarte complicate, mai des este folosit pentru filmarea ecranului, dar merge si ca editor de video-uri, problema e, cum am zis, ca nu ai foarte foarte multe optiuni.
2. Sony Vegas - Un program care poate fi folosit atat de profesionisti cat si de incepatori, de aia l-am si pus pe locul 2, pentru ca este relativ usor de invatat.
Are mult mai multe optiuni de editare ca movie maker-ul sau camtasia, ai o mai multa libertate de editare, si o calitate, zic eu, mult mai buna la render.
3. Premiere Pro - Interfata nu pare cine stie ce, si nici nu ai nevoie de cunostinte de geniu ca sa lucrezi in el, dar totusi este cat de cat greu, si trebuie sa te uiti la cateva tutoriale inainte, ca sa inveti short-key-urile, si tot ce ai nevoie, cum sunt meniurile, ce contin, ce efecte are, ce n-are, etc.
4. After Effects - Aici depinde ce-ti trebuie, nu poti realiza orice fel de video, adica depinde, dar este complicat de utilizat, si trebuie s-a cam inveti ca sa-l folosesti asa cum trebuie.
Este folosit in mare parte pentru animatii, sau pentru a adauga efecte speciale sau alte lucruri in video-uri, lucruri pe care nu le poti pune cu celelalte programe.

| Darkbloom explică (pentru MenInShadow):

Mersi frumos.Hm,ce pot sa zic invat destul de repede. big grin Sunt gratis, nu?

| MenInShadow a răspuns (pentru Darkbloom):

Din pacate, nu, dar gasesti metode sa le faci full pe net.

| Blamely a răspuns:

Am folosit Sony Vegas, își face treaba bine.

| Ottakringer a răspuns:

Sony Vegas pro 10

| lucian_2018 a răspuns:

Photofilmstrip