| Aly_9916 a întrebat:

Salut as vrea sa raspundeti sincer la intrebare: De ce baieti care sunt calm sau diferiti sunt dati la o parte si se tot fac glume pe seama lor?
2) Dc oameni sinceri si timizi sufera cel mai mult din dragoste?

5 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

1.Fiecare percepe acest "a fi diferit" în felul lui.Ce e anormal pentru unii, poate fi foarte normal pentru alţii.
Băieţii care sunt calmi sunt apreciaţi pentru echilibrul lor, pentru stabilitate dar, mai încolo, la o vârstă ceva mai "înaintată" şi după câteva luni de relaţie.Deocamdată,se caută ostentativul,excesul,băieţii care fac gălăgie,fac pe clovnii,ştiu să atragă atenţia.
E ca şi cum ai intra într-un magazin ca să cumperi un cadou: pe un raft vezi o vază cenuşie,prăfuită la suprafaţă, cu modele drăguţe dar care nu ies în evidenţă iar pe celălalt raft, o vază mare, sclipicioasă, cu încrustaţii de diamante. Spre care îţi arunci întâi privirea?
2.Nu este bine să generalizezi,regulile nu se aplică tuturor oamenilor. Oameni sinceri nu suferă în dragoste,adevărul este cel mai apreciat într-o relaţie.
Cei timizi suferă pentru că nu au curaj să îţi exprime dorinţele, părerile, să se bage în seamă. Dacă tu nu te pui pe tine în evidenţă, te aştepţi ca ceilalţi să vină în colţul tău uitat de lume şi să te şlefuiască, să te scoată la iveală?

| valentingb a răspuns:

1. Pentru ca le permit altora sa faca asta. Nu-s un tip masiv si sunt diferit, calm, am fost tocilar si etc, dar daca cineva radea de mine in scoala, saream la bataie, chiar daca eram mai mic. Bataia nu e raspunsul, bineinteles, dar trebuie sa arati ca zace ceva in tine, ceva bun, curaj sau o minte sclipitoare. Mereu i-am ajutat pe altii si am fost glumet. Asa ca nu putea nimeni sa se certe cu mine pentru ca inevitabil, avea ceva de pierdut. E bine sa ii ai la mana pe toti cu ceva. Sper ca intelegi pana acum.
2. Sinceri si timizi, ei bine sunt si fete sincere si timide, si ele sufera. Pentru ca au suflet, de asta. Ceilalti nu au suflet. Si stai si te agiti si iti faci griji si incerci sa nu ranesti pe altii si pana la urma te ranesc ei pe tine. Asa e lumea asta ticaloasa. Daca incerci sa nu fii ca ei, ai doar de suferit, daca incerci sa fii ca ei, ai doar de suferit in interiorul tau.Asa ca cel mai bine e sa cauti cativa oameni de incredere, nu te baza pe ei, dar macar daca ii ajuti sa stii ca merita... Nu stiu ce sa mai zic, m-am blocat. Amintirile ma chinuiesc. Cauta oameni care sa te merite, sa te respecte, sa te inteleaga, sa te vada la adevarata valoare, nu profitori de doi lei, ok? Iar o fata ca tine asa, va fi mereu langa tine. Dat nu uita sa fii barbat. Esti calm, respectuos, ea la fel, poate e foarte cuminte, dar unele lucruri vin din instinct.

| Jorah a răspuns:

Deoarece sa fii "smecher" e acum la moda, si prostia domina in cele mai multe cazuri.

Acum in Romania, tara noastra Made In China, nu mai vezi o stire calumea, doar "s-a furat" " a fost omorat" "a ars de viu"

Mai ramane ceva de spus :

"Onoare, ceva ce multa lume n-are!"

| foxsilver a răspuns:

Vezi tu Ally, asa cum inca de la nastere suntem diferiti din punct de vedere fizic(blonzi, bruneti, cu ochi negri sau verzi), ne nastem si cu inteligente si suflete diferite. Unii parca sunt nascuti sa aiba un suflet bun, iar altii sa nu aiba deloc; unii cu o inteligenta mai mare, iar altii cu mintea de gaina.happy
Pe parcurs, diferenta dintre cum ne-am nascut si cum devenim se face prin cultura si educatie.
Acum, revenind la problema ta, iti voi spune ca oamenii (in general) au tendinta de a-i marginaliza pe cei ce nu corespund modului lor de gandire; se fac glume proaste pe seama lor, iar uneori se ajunge chiar la violenta, si asta pentru simplu motiv ca nu se aseamana. Intr-un astfel de caz iese in evidenta INTELIGENTA pe care unii o au, iar altii nu.
Un om inteligent se inarmeaza intotdeauna cu ceva ce tine de cultura si educatie, de bun simt, si de ce nu, cu INDIFERENTA.
In ceea ce priveste faptul ca cei ce sunt sinceri si timizi sufera din dragoste, lucrurile stau aproape la fel, cu diferenta ca, in cazul asta oamenii "judeca" mai mult cu sufletul decat cu mintea, si atunci nu se mai pune problema de INDIFERENTA. Cand iubesti nu poti fi indiferent, iar suferinta se naste faptul ca cel/cea de langa noi nu investeste atat de multe sentimente ca si noi, pentru ca nu are de unde, nu are un suflet atat de mare, pentru ca NU SEAMANA cu noi.
Oamenii cu suflet bun si curat au de multe ori impresia ca ceilalti sunt la fel ca si ei, dar nu este asa, ne nastem diferiti si iubim in mod diferit. Dar este important sa IUBIM, caci asa ne simtim mai UMANI.

| aura23acp a răspuns:

Pentru ca toti acum sunt alesi dupa cat de nebuni si cat de tari sau mai bine cool sunt, ceea ce e cam aiurea, oameni simpli sufera din dragoste pentru ca sunt singuri care mai sunt timiz si nu nesimtiti si sinceri p ca restul lumi e mincinoasa, asa ca nu merita sa plangi pentru nimeni si nimic ( funda + vot daca te-a ajutat )