| paul9923 a întrebat:

Salut,as vrea sa stiu cum se calculeaza media de admitere la liceu in anul 2014-2015 cand se ia in calcul 25% media V-VIII si 75 % examenul de admitere, vreau raspuns urgent dau funda multumesc.

Răspuns Câştigător
| HelenEvans a răspuns:

Media de admitere se calculează astfel:
(Media generală de absolvire a claselor 5-8 + 3 x Media generală obţinută la evaluarea naţională ) împărţit la 4 (totul împărţit la patru; supra patru)

http://adevarul.ro/......index.html

Aici am găsit eu. Şi mai sunt şi alte informaţii folositoare:)

| ItDoesntMatter01 a răspuns (pentru HelenEvans):

Buna.daca eu sunt in clasa a8a acum ...media de adm se calculeaza cum ai zis tu...nu?

3 răspunsuri:
| Nobody35 a răspuns:

Bună!
Am auzit că e o nouă "lege" conform căreia în perioada 2013-2014 media de admitere se calculează luând în calcul 50% din media V-VIII si 50% din media de la examene.

| Ruletzica a răspuns:

Salut... sa zicem ca tu ai media pe V-VIII 5 si la examen iei 10 rezultatul e cam...7-8 asa ceva