| CAMIOANIEEE a întrebat:

As vrea sa stiu daca pentru informatica ai chiar nevoie de matematica...de exp pentru a lucra in programe de editare precum Cinema 4D,Sony Vegas sau crearea site-urilor web(a face un server de metin, de exemplu)etc.Stau foarte prost cu matematica.Multumesc anticipat(nu vreau sa intru la mate-info pentru ca am intrat altundeva dar intreb doar).

8 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

In ce ai zis tu n-ai nevoie.
In programare...depinde ce te apuci sa faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu acolo nu are nicio legatura cu informatica, informatica inseama programare seriosa, sa inveti principii de programare, sa stii un limbaj serios de programare nu sa editezi videouri.

Si da in programare ai nevoie de matematica

| CAMIOANIEEE explică (pentru suntserios):

Dar pentru crearea unui server de Metin2(dau exemplu)sau pentru înființarea unui site sau hack-erirea lui?(unul în client php, de exemplu, sper că am zis binelaughing )

| suntserios a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Astea sunt prosteli cu metinul si hecareala de site uri... eu ma refeream la programare serioasa

| Wehrmacht a răspuns (pentru suntserios):

Si la programarea complexa ce tip de matematica iti trebuie mai exact?

| CAMIOANIEEE explică (pentru suntserios):

Nu mă interesează crearea unei grafici a unui joc(nu stau eu 1-2 ani pentru a crea un joc)

| suntserios a răspuns (pentru Wehrmacht):

Depinde in ce context. La liceu info si matematica merg mana in mana, la facultatile de profil se face analiza matematica si algebra la greu.

in industrie daca faci orice legat de grafica si programare a jocurilor ai nevoie de cunostinte serioase de geometrie si analiza matematica. in restul ramurilor in programare nu o sa folosesti matematica pura dar mereu vei avea nevoie de o gandire analitica pe care doar in timp matematica o formeaza

| Alexu2004 a răspuns:

Da trebuie matematica. Daca vrei sa faci la scoala vei vace foarte putin grafic.Vei face probleme.