| Lifestealer1 a întrebat:

As vrea si eu niste exemple de text administrativ (oficial) si text stiintific (doar exemplu, nu si definitii pentru ca nu pot sa le deosebesc).

Răspuns Câştigător
| Emena a răspuns:

Administrativ : Astazi, la ora 21:00, astept toti locatarii blocului A6 la o sedinta importanta legata de alegerea unei noi firme pentru distribuirea gazului. Va rog sa fiti prezenti.

Stiintific : Dupa aproape 30 de ani in care a sustinut cu inversunare ca tot ce ajunge in interiorul unei gauri negre este distrus, fizicianul englez Stephen Hawking admite ca s-a inselat. El spune ca e posibil ca gaurile negre sa permita totusi informatiei sa evadeze. In curand, s-ar putea rezolva una dintre cele mai longevive mistere ale fizicii moderne – „paradoxul informational al gaurii negre".