| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Astazi i-am dat sa copieze unui coleg in stare de corijenta, eu avand numai note mari la aceasta materie, adica matematica. Ideea este ca colegul meu a copiat absolut tot ca un nehalit. Profesorul sigur o sa isi dea seama ca i-am dat sa copieze, si este posibil sa se uite si pe camerele de luat vederi, a mai facut asta.

Intrebarea mea este: ce scuza pot sa zic ca sa nu imi puna nota 1? Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu i-ai dat sa copieze si se vede asta nu ai nici o scuza.
Daca a copiat fara ca tu sa-i dai, ci doar l-ai lasat sa se inspire atunci poti invoca scuza ca a copiat fara voia ta.
Si respectivul o s-o pateasca, va primi nota 1.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o scuza, si apoi cred ca nu vrei sa continui sa minti, ca de aia se pune de fapt nota 1, pentru minciuna, nu pentru copiere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nici o scuză.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sincer, nu prea stiu ce scuza sa folosesti daca aveti un profesor asa strict.

Pe mine ma surprinde mai mult faptul ca aveti camere de filmat.Sunt peste tot sau doar pe holuri?

Poate ai noroc si nu va verifica tema.Iar data viitoare spune-i colegului ca ii poti explica, dar nu ii dai tema sa copie direct.

| bisboc a răspuns (pentru dullcat):

Nu mi-a copiat tema, a copiat la test. Si camere avem peste tot, inclusiv in clase

| sammie a răspuns:

Nicio scuză nu merge. Îți asumi riscul.