| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi vreau sa ma sinucid! Iubesc o fata pe care nu o pot avea. Urmează sa se căsătorească... Nu as putea trai cu alta în afara de ea!

Pff... E dureros! Știu ca de acolo nu ma mai pot întoarce însă... Nici sa trăiesc fără ea nu pot!

Aș vrea să fiu incinerat, atât de mult îmi urăsc viața!

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, deci tu practic stai si suferi si vrei sa-ti iei viata pentru una care nu da nici 2 bani pe tine din moment ce se casatoreste cu altul. Atat de putin respect si dragoste de sine ai?

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Pai cam da... happy( Aș iubi-o chiar dacă ea nu mă iubește atât de mult...
Pff... Sunt distrus! Mă întreb cum poate fi pe lumea cealaltă...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi citesc întrebarea... Și mă întreb, cum am putut ajunge la asta? Nu mă înțelege nimeni...

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Știi tu? Am pierdut prea multe...

Am rămas orfan de la 12 ani, sub cerul liber, bunicii mi-au murit... Acum ar fi o lovitura foarte grea, ca să o mai suport! Să știu că nu o pot avea niciodată!

| poliuj a răspuns (pentru anonim_4396):

" Aș iubi-o chiar dacă ea nu mă iubește"
Cand iubesti un om, te bucuri de fericirea sa si il lasi sa fie fericit. Nu esti egoist sa te gandesti numai la pofta trupului tau.
Dar daca esti egoist, fa-o, sinucide-te! Un nimic mai putin pe lumea asta. Oamenii normali care stiu sa-i respecte pe cei din jur, nu judeca asa. De fapt, tu nu stii nici ce este dragostea. La tine primeaza poftele: "nu o pot avea", asta spune totul. De asta nici nu te vrea fata si se marita cu altul.

| cristi202 a răspuns:

Inca nu ai cunoscut femeia. Oricit de frumoasa ar fi, si adevarul e ca este, oricit de desteapta, si e si asta, oricit de multe calitati ar avea, si se pare ca are mai multe calitati ca barbatul, nu merita sa mori pentru ea. Cel putin nu asa cum vrei tu (daca chiar merita, e pentru ca ea merita, nu pentru ca ti s-a urit tie de viata) Viata e nespus mai valoroasa decat femeia (care nu te baga in seama).
Iti recomand sa urmaresti filmul "Cast away" cu Tom Hanks, a carui personaj principal s-a aflat in situatia ta. E un film dramatic, dar care, daca nu ar fi o drama, as zice ca e un film frumos. Oricum, e un film extrem de reusit, din care oricine poate invata o lectie de viata. Si sper ca la un moment dat sa te gasesti si tu in situatia in care se afla personajul principal la finalul filmului.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

O, mersi mult! happy Am renunțat să fac pasul acesta terebil. Ar fi fost fatal, ținând cont că aș fi putut eșua. De acolo nu m-aș mai fi întors, și mă rog, ar fi fost o tragedie dacă aș fi făcut-o... Într-adevăr încă o iubesc, dar dacă asta e soarta, ce pot să fac? Nimic. În decursul istoriei sigur au mai fost oameni care au trecut prin ce trec eu acum, deci nu e capăt de lume.

happy Mă autocompatimesc... happy Ca mintea mea să înțeleagă odată pentru totdeauna... (ceva ce niciodată n-o să pot înțelege) happy că nu e de mine. Pff. Cum naiba m-am îndrăgostit atât de nebunește de ea?

Apreciez că ți-ai făcut timp să îmi dai un sfat bun! Mulțumesc!

Când eram mai mic și auzeam pe cei mari spunând că le doare inima din cauza sau datorită unei persoane iubite. Pf. Acum înțeleg. Chiar mă doare în timp ce scriu.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca sfatul meu ti-a fost de folos.
Inima nu tine adesea cont de ce zice mintea, isi urmeaza calea ei, si adesea ne face sa suferim. Daca toti indragostitii ar tine cont de ce le zice mintea cu privire la iubitii lor, rata casniciilor s-ar reduce drastic, poate spre zero, dar iubim, si uneori chiar nu stim de ce. Si, la ceicare sunt in cazul tau, iubim impotriva a ce stim.
Sper sa o poti uita intr-un final. Poti reusi doar daca nu mai face parte din viata ta, daca e o colega sau apropiata, e mult mai greu, pentru ca o vezi mereu, dar daca nu, daca poti sa nu o vezi, si daca ai puterea de a da la o parte orice amintire cu ea, nu numai din mintea ta, dar si fizica (poze, obiecte primite, a nu mai vizita locurile unde ai vazut-o sau ai fost prin preajma ei, etc), atunci ai uita-o. Si inca ceva: inima crede si iubeste cit timp spera. Poate ca intr-un cotlon al ei, inima ta inca spera ca nu se va casatori, si ca va putea fi a ta. Inlatura speranta, caci ea alimenteaza iubirea, si ratiunea isi va face efectul, vei intelege ca nu are sens sa o iubesti, ca oricum nu va fi a ta. Poate ca casatoria ei, desi dureroasa pentru tine, dupa un timp te va face sa intelegi acest aspect.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Ce să spun?

Asta este!

Parcă nu merită să mai trăiesc dacă ea nu va fi soția mea... Dar totuși încerc

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, parca. Dar trebuie sa incerci. Si poate intr-o zi vei reusi, si poate vei descoperi ca nu e parca, ca merita sa traiesti, vei gasi tu un alt motiv.

| Andreeush a răspuns:

Te inteleg perfect dar gandeste-te ca daca iti iei viata nu rezolvi nimic. Ea o sa fie in continuare cu acea persoana iar tu trebuie sa iti continui viata.
Stiu ca acum iti este foarte greu si simti ca nu mai poti dar trebuie sa poti, trebuie sa mergi inainte.
Incearca sa cauti ajutor la o persoana calificata, la un psiholog.
Incearca sa nu o mai cauti, sa nu te mai uiti la pozele ei si la orice iti aduce aminte de ea. Implicate in activitati care sa iti ocupe din timp, iesi cu prietenii, nu sta inchis in casa.

| GirlOnline81 a răspuns:

E împotriva principiilor mele și a toate sa spun asta, dar da-i drumul. Cine te oprește sa-ți pui capăt zilelor? Pana sa ajungi acolo insa, eu zic sa te gândești de doua ori: ce crezi ca rezolvi făcând asta? Îți spun eu ce. NIMIC! E adevărat ca ți-ai lua durerea pe care-o simți acum, dar ghici ce. N-ai face decât sa o dai altcuiva - rude/prieteni/tuturor celor cărora ii pasa de tine și te iubesc. N-ai face decât sa ii dai fostei tale șansa de a veni la înmormântarea ta cu soțul ei. Poți "trai" cu asta?

| ibaal a răspuns:

Hei,nu mai spune asa!
Pentru toti exista cineva si ea sigur nu este pentru tine din moment ce se pare ca nu sunteti pe acceasi lungime de unda!
Cati ani ai?!
Doar banuiesc ca un tanar,poate adolescent (ai postat in aceasta categorie)
Ai timp si pentru dragoste!
Poate nu este timpul acum.
O iubesti pe ea,inteleg,dar,iti iubesti prietenii, familia!? Stii cat necaz le-ar aduce numai gandul ca tu te gandesti la suicid, daramite sa pui in practica.
Stii..."if you love her, let her go", dar, nu te lasa si pe tine sa te duci happy
fii tare!
Dupa ce vei trece de perioada asta in care crezi ca nimic nu are sens fara ea si chiar ai sa gasesti pe cineva care te iubesti, vei spune c-ai fost un nebun gandindu-te la moarte.
Si la ce bun?!
Mori si ea e cu altul...ramai in viata, ea e cu altul...dar, ramanand in viata, te vei bucura si tu de micile placeri ale vietii!
Crezi ca daca te baga in pamant si te mananca viermii sau cum zici tu...sa te arda...crezi ca asta pune punct!?
Si daca e ceva dincolo si vei fi pus sa retraiesti asta o eternitate, fara scapare...cum ar fi?!
Capul sus!
Vorbeste cu cineva!
Si ia-ti gandul de la prostii!

| anonim_4396 explică (pentru ibaal):

Mersi... Dar nu e atât de ușor!

| anonim_4396 explică (pentru ibaal):

Dacă o iubesc, n-am cum să o las să plece.

Am prieteni care suferă pentru persoana iubită...

| ibaal a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, cati ani ai?! (Daca vrei sa spui.)

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy
big grin Distribui aceasta serie de informatii psihologice, cu care incerc sa ajut pe cei care sufera de depresie si nu numai: happy Dupa ce citesti, raspunsul il gasesti in inima ta!winking Mult succes!

-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! happy
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. happy
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. happy
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. happy
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! happy
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! happy
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! happy
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. happy
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. big grin
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. big grin
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. big grin
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. big grin
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca:
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei:
-fac ceea ce imi consoleaza binele. happy
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. happy
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. happy
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. happy
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. happy
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. happy
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. happy
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. happy
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin

-daca nu poti sa nu gandesti deloc, inseamna ca nu te poti elibera din minte. happy
-gandul exista doar in mintea ta,niciodata in realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. happy
-constiinta este calea eliberarii de durere. big grin
-nu mai crea durere in prezent! happy
-accepta si nu rezista inconstient ceea ce exista! big grin
-respecta clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vietii este sa mori inainte de a muri, si sa descoperi ca nu exista moarte. big grin
-viata este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-traieste in locul in care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor sa exista cu, sau fara tine! big grin
-taieste sfarsitul timpului! happy
-nu lasa frica, sa iti inunde mintea! big grin
-nu iti petrece intreaga viata asteptand sa incepi sa traiesti! happy
-nu isi dori ceea ce nu ai,si doreste-ti ceea ce ai! big grin
-viata este deja desavarsita, completa, perfecta. happy
-iti poti imbunatatii situatia de viata, dar niciodata nu iti poti imbunatati viata. big grin
-trecutul nu poate supravietui daca esti prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenintat. big grin
-nimic ireal nu exista. happy
-vindeca durerile, spulbera inconstienta, fara sa faci nimic, pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separa. happy
-nu alerga dupa o iluzie pentru tot restul vietii! big grin
-lucrurile si starile iti pot oferi placere, dar iti pot da si durere. happy
-iti pot oferi placere, dar nu iti vor da bucurie. big grin
-trezeste-te, paraseste-ti mintea, fi prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil sa simti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, in sensul cel mai amplu. happy
-in aceasta stare influenta ta se bazeaza in primul rand, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existenta. big grin
-elimina suferinta la nivelul cauzei! happy
-elimina inconstienta din lume! big grin
-alina suferinta lumii, daca esti chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o sa existe! big grin
-nu nega durerea emotionala, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, infrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continua sa simti durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera sa mori fara durere? big grin
-lasa trecutul sa moara in fiecare moment! happy
-Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin
-Raspuns castigator? happy

| BotezanDaniel a răspuns:

"Realizez din ce în ce mai mult, că nu mai poate exista durere în prezent,că am tot ceea ce mi-am dorit vreodată.Că visurile mele infantile pe care le aveam cândva şi crezând că le am, mă credeam fericit, s-au dovedit a fi deziluzii şi deşertăciune.Acum lumea trebuie să fie aşa. Fără visuri şi fără idealuri, să nu sufăr şi să nu duc lipsă de nimic.Imaginarul nu este pentru lumea asta.Mi-am dat seama,că am tot ce mi-am dorit,şi că ar fi egoist să îmi doresc mai mult.În clipa asta,am impresia că visurile mele încep să fie tot mai reale,nu pentru că s-au îndeplinit, şi pentru că mi-am dat seama că ele au existat doar în mintea mea, că nu mi le doream eu şi parcă altcineva şi le-a dorit.Ne gândim tot timpul "Cum ar fi fost dacă?","Dacă aş da din timp înapoi...", avem tot timpul nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja.De ce? Viaţa este deja completă, desăvârşită.Viaţa este perfectă.Gândirea noastră e imperfectă. Gândirea noastră nu există. Gândind imperfect, plângem în loc să exultăm şi ne mâhnim în loc să ne fie zâmbetul larg deschis."

| DorelExpertu a răspuns:

De unde stii tu ca nu poti trai fara ea daca nu ai incercat?
Ce va mai place sa va plangeti aiurea si sa faceti din tantar armasar.

Daca te intreb ce ai facut tu pentru a fi cu ea aud imediat ca "a, ca stai sa vezi, ca era cu ala, si nu am putut sa ma bag peste"
Sau ceva gen "Pai vezi, ea ma vede ca pe un prieten, nu ma baga in seama".

| vladorcolac a răspuns:

Hahahahahaha, esti praf. Inseamna ca nici macar nu ai habar ce inseamna iubirea. Stai linistit, poti sa supravietuiesti si fara, caci e clar doar dorinta egoista de a detine o anumita persoana. Dragostea adevarata nu te face sa te sinucizi, deoarece iti dai seama ca dragostea e un sentiment din interiorul fiecaruia. Deci nu o iubesti pe aia, ci o parte din tine investita in ea, atentia ce i-o oferi. Mai cresti si tu mare :-D Am trecut si eu cand eram mic prin astfel de momente insa am crescut mare si am invatat prin spiritualitate ce inseamna dragostea cu adevarat. Simti fluturi in stomac? Ia un anti-parazitar ca nu e dragoste, simti ca esti agitat langa cineva? Calmeaza-te ca nu e dragoste. Cand o sa poti fi calm, relaxat si sa te arati pe adevaratul Tu, langa o persoana, acolo e dragostea. Plus, sinuciderea din motive prostesti, iti va reduce nivelul sufletului, deci o sa te reincarnezi in ceva mai putin dezvoltat sau un al om cu viata si mai de 2 bani. Sunt lectii karmice ce trebuie invatate. Acuma lasa funia ca e nevoie la sanie, lasa lama ca e pe copyright la EMO, lasa otrava ca e copyright la Hollywood, lasa saritul de pe blocuri ca iti iei amenda. Mai bine baga o bere daca ai varsta, si uita-te la un film bun

| anonim_4396 explică (pentru vladorcolac):

????

| vladorcolac a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste iar daca nu ai inteles. Sti engleza?

| anonim_4396 explică (pentru vladorcolac):

Vrei să îmi ridici moralul cu faptul că îmi spui că sunt praf?

Păstrează-l ție pentru zile negre...

| vladorcolac a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, Da. Daca asa intelegi tu. Esti praf si cam fricos ca o pisicuta mica ce face miau inainte sa sara in drum ca nu merge totul cum vrea. Nu totul e cu raze de soare si curcubee. Sunt onest si nu imi pasa daca cineva se simte ofensat, buhu. E vorba de logica si folosirea creierului. Ok, te sinucizi, asa si? Esti pregatit? Ce metoda o sa folosesti? Cand o sa faci? Cu sau fara public? Ai scris biletul pe care toti o sa il citeasca si o sa zica: Din cauza la prea mult internet? Mai bine uita-te in oglinda, da-ti doua palme si baga 50 de flotari. Fa faza asta cu oglinda si flotarile, si vorbesc serios cu palmele. Incearca, dupa aia scrie-mi cum te simti. Oh vai, se marita cu altul, ma sinucid. Patetic. Toata copilaria am mancat bataie zilnic, dupa ce am mai crescut am invatat sa ma si apar. Fara bani, fara distractie, fara prieteni, Tot ce am vrut a trebuit sa castig singur ca parintii nu imi ofereau totul pe tava ca mai apoi sa ma sinucid pentru o asa zisa dragoste. Am fost si pe strazi nu o data, de fiecare data m-am ridicat singur de pe jos si m-am sters singur de praf. Am trecut si eu prin astfel de relatii, una chiar imi daduse o depresie cam o luna de zile pana ce iar am revizitat oglinda, numai ca de data asta mi-am dat un pumn de m-am trezit dupa o ora si m-am bagat la flotari. Nu incerc sa te opresc, poate doar vrei atentie si atat. Ce vreau sa zic e sa nu uiti ca inca ai doua bile jos, si asta trebuie sa iti aminteasca ca esti barbat si barbatii care isi plang de mila si se sinucid ca o fata le-o ranit sentimentele de fulg de nea sunt fetite, nu barbati. Cu astfel de gandire vai de ai deveni si tata, oh, copii mei nu ma asculta, ma sinucid.

| anonim_4396 explică (pentru vladorcolac):

laughing) Nu vreau atenție, ci puțină înțelegere, dacă nu cer prea mult.

Într-adevăr, bine m-ai sfătuit. (Mersi!) Dar e greu!

| 1231242 a răspuns (pentru vladorcolac):

Salutări!

Cam ai dreptate, apropo lamele nu sunt copyright Gilette?