| AbyAlberto15 a întrebat:

Salut băieți și fete, am și eu o problema și aș vrea sa ma ajutați dacă puteți desigur.
Am 1.67, 73 de kg si 16 ani.
Aș vrea sa slăbesc și nu stiu cum sa fac calcul de carbohidrați și fibre etc.
Aș vrea și eu o dieta explicata clar și care sa funcționeze, eu m-am gândit sa mănânc doar batoane de cereale integrale timp de 2, 3 săptămâni dar nu stiu dacă este ok...
Sa-mi spuneți și mie ce fructe, legume sa mănânc, ce fel de carne sa mănânc ca sa intru in deficid caloric, dieta orice

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mănânci ceea ce conține mulți carbohidrați. Pâine, mămăligă, cartofi, orez, paste, prăjituri, zahăr, sucuri, fructe dulci, sau foarte puțin din acestea. Restul, orice.

| FreedomAli a răspuns:

Salut.
Lucrurile sunt simple, cum spui şi tu. DEFICIT CALORIC. Odată ce corpul tău va arde mai mult decât consumi autonat vei pierde în greutate. EXCLUS ceea ce spui tu. să mănănci doar batoane, este o prostie, plus cā se spune că batoanele chiar ele şi dietetice sunt pline de prostii, zahăr. Cel mai simplu şi bine este să te axezi pe legume, găseşti pe net liste întregi cu produse slabe în calorii. Dacă cauţi calculator pentru calorii(pe google) vei găsi si îţi vei putea calcula cu aproximaţie caloriile pe care ar trebui să le consumi. Dar priveşte lucrurile simplu: deficit. Dacă tu arzi de ex 1800kcl si consumi 1600kcl automat 200kcl sunt eliminate, aproximativ, nimic nu e exact. Nu te complica cum am facut eu, mananca echilibrat si da-i corpului tau tot ce are nevoie pentru a functioana sanatos. Apeleaza la un nutritionist daca ai posibilitatea iar el iti va face o dieta personalizata in functie de nevoile tale. happy

| Chetniks a răspuns:

Lasa dieta, urmeaza un stil de viata sanatos in care sa mananci si sa faci sport.
Asta cu monitorizarea macronutrientilor este destul de
costisitoare d.p.d.v material, pentru ca aplicatia nu are cum sa estimeze cat mai corect kcal la ce iti gateste mama ta.Nu-ti bate capul cu astea, nu are rost.
Mergi pe 3 mese principale si 2 gustari.
Probabil o sa iti para mult, dar nu este mult daca ai grija ce mananci.
Deficitul caloric e deja old school.
Eu pe deficit am dat jos 3cm in talie si am luat in greutate, asta cu sport si neavand o strictete agresiva, toate astea in 3 saptamani.
In mare parte mananca ce iti face mama si evita dulciurile, de preferabil mananci 2 felii de paine neagra pe zi.