| BastiSchweinsteiger a întrebat:

Salut, ca tot vine examenul m-am gandit sa fac si eu un model pentru semnificatia titlului unei poezi, am ales poezia "Primaverii" de Stefan Octavian Iosif, as dori si eu niste pareri despre cum am scris eu opinia mea despre acest titlu:

Poezia : O, tu, cea mai frumoasa dintre zane,
Cu tot alaiul tau de bucurii,
Toti te-asteptam cu-atata dor sa vii:
Dar nimeni, nimeni mai cu dor ca mine!
Si ce-mi aduci tu, care pe campii
Pui flori, si cerului dai zari senine,
Si cantec lucitor, si unde line
Izvorului, ce daruri tu-mi imbii?
Ce vis cerca-va de isnov s-alinte
Un suflet amagit de-atatea ori?
O, dac-as sti ca visul iarasi minte!…
Atuncea poate-as ramanea cuminte
Si m-as uita cu ochi nepasatori
La iarba care creste pe morminte…

In opinia mea titlul uneia dintre marile poezii ale lui Stefan Octavin Iosif si anume "Primaverii" care este format dintr-un substantiv comun la numarul singular si la genul feminin vrea sa ne arate iubirea lui Iosif fata de acest anotimp, iubire ce se manifesta si din partea a multor altor oameni, fiindca acest anotimp ne induce o stare de bine dupa o iarna geroasa.
Poezia incepe cu o adresa directa la persoana a II-a asupa primaverii, lucru precizat si in titlu, dar subliniat chiar din primele versuri ale poeziei.Incepand cu a treia strofa eul liric face in asa fel incat primavara descrisa cu atata frumusete in primele strofe ale poeziei sa devina doar un pretext pentru ca el sa-si exteriorizeze trairile, poate chiar frustrarile, dar in incheiere primavara este ca o mangaiere asupra lui si a sufletului lui.
Aceasta poezie are nemuroase figuri de stil, metafore, epitete si chiar personificari de aici se intelege ca poezia apartine genului liric.

Accept critici si orice altceva de acest gen, multumesc.

5 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Pai na, la examen de la cine ai copiat? laughing

| LadyByanka a răspuns:

Eu abia acum am vazut(scuze ca a trecut asa mult timp dupa examen) insa am cateva sfaturi pentru tinewinking:
1.TOT ce scrii trebuie sa fie pus in legatura cu titlul.
2.Trebuie sa explici tema operei in legatura cu titlul
3. Nu este de ajuns sa scrii doar ca apar figuri de stil si imagini artistice. Trebuie sa dai citate pe care sa le comentezi(bineinteles citate ce au legatura cu titlul).
4. La final trebuie sa ai o incheiere tot cu un conector daca ai inceput cu ''In opinia mea,''(poti termina cu ''In concluzi,) unde scrii ceva despre titlu sau pui mesajul textului in legatura cu acesta.
5. Si cel mai important pas... dupa fiecare conector se pune virgula!
Sper ca totusi a fost de ajutor raspunsul meu si sper sa tii cont de el(nu sunt sfaturi inventate acum de mine, sunt lucruri pe care profesoara mea de romana ni le da in planul de comentariu a titlului).

| inaalina a răspuns:

Este destul de bun, dar trebuia un pic mai lung, nu crzi? laughing)

| Diaconu_Andreea_1995 a răspuns:

Da este buna opinia ta...dar ai nevoie si de exemple.winking

| BastiSchweinsteiger explică (pentru Diaconu_Andreea_1995):

Multumesc ca mi-ai raspuns, dupa examen.