| fluturas a întrebat:

Ce dor mi-a fost de voi! love struck ce mai faceti?
Am revenit si am cateva probleme big grin nici nu stiu cu care sa incep...

Am inceput sa ma imprietenesc cu o colega, in ciuda faptului ca in a5a nu ne intelegeam si aveam alta parere despre ea, acum mi-am dat seama ca aparentele inseala. Problema e ca ea e mai tot timpul suparata si vreau sa o ajut, dar vad ca nu prea pot. E si destul de incapatanata, nu are incredere in nimeni, dar mie a inceput sa mi se deschida ...plange mai tot timpul, iar cand o intreb de ce e suparata cam ocoleste sa-mi raspunda si-mi zice ca ea nu are incredere in nimeni si ca nu poate sa-mi spuna, dar unul dintre motive este ca nu poate sa fie cu baiatul de care ii place. O inteleg prin asta am trecut si eu, stiu cum ii sa visezi cu ochii deschisi, dar doar sa visezi..., dar ea e foarte pesimista si nu stiu, cum sa o fac sa treaca peste?
Imi spune ca se simte singura chiar daca e inconjurata de multe persoane si ca unele vorbe o dor foarte tare, asa ma simt si eu straight face, pana in clasa a4a puneam si eu suflet, dar am inceput sa ma trezesc la realitate, din a5a m-am schimbat foarte mult si mi-am dat seama ca oricum in viata asta tot singur esti si ca fiecare ii pentru el, prieteni adevarati putini si greu de gasit straight face, cum sa o fac si pe ea sa inteleaga, sa nu mai fie asa suparata, sa nu mai puna suflet la orice?
I-am spus sa mearga la psihologul scolii, a mers ceva timp si cand am intrebat-o daca e mai bine mi-a zis ca da, dar eu chiar nu mi-am dat seama straight face inca e tot deprimata si i-am zis sa se ocupe de scoala, maine am chemat-o la mine sa-i arat niste exercitii la mate, ce nu a inteles si luni cred ca o sa iesim la o plimbare happy, este cand ma suna si vorbim si cate o jumatate de ora la telefon, dar chiar nu stiu cum s-o incurajez, se asteapta la un sprijin din partea mea, dar parca nu pot, nu stiu ce sa-i spun si eu eram candva ca ea, si eu plangeam foarte mult si ma simteam singura, dar pe ea cum sa o ajut? ce i-ati spune daca ati fi in locul meu?

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Buna!
Mi se pare foarte frumos din partea ta ce vrei sa faci. Pentru ea, ar fi foarte bine sa stie ca se poate sprijini mereu pe tine si ca o vei ajuta mereu.
Din pacate, genul asta de persoane mai exista: inchise, pesimiste, deprimate, sufletiste etc. Asa eram si eu acum cativa ani, dar m-am maturizat si am trecut peste etapa asta nefericita.
Ce poti face tu? straight face
Hmmm.eu zic sa iesiti mai mult cu grupul, sa nu se simta singura, sa vorbiti mult, sa-i faci cunostinta cu multe persoane de treaba, sa-si faca multi prieteni, sa nu se simta singura, asta e cel mai important lucru. Si daca se mai simte parasita, nedreptatita, abandonata, singura, fii alaturi de ea si demonstreaza-i ca viata nu e chiar asa de nedreapta mereu.

p. s. : daca mai ai nevoie de sfaturi, contacteaza-ma:X

2 răspunsuri:
| fluturas explică:

Multumesc happy am rezolvatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa aiba incredere in tine ai si tu incredere in ea si spune-i prin ce ai trecut si cum ai rezolvat, spune-i cateva secrete pe care merita sa le afle si ajut-o cum poti tu! legat de baiatul de care ii place..., incearca sa afli ce baieti o plac si ajut-o sa se imprieteneasca cu unul. Ca sa rezolvi asta si sa-i deschizi ochii intreabai pe parintii ei ceva ce s-a intamplat in trecut, cine a mintito asa de tare in cat nu mai are incredere in nimeni!

Eu sunt incantata sa te ajut si as mai avea o idee, cand e ziua ei? Ma rog nu pe mine ma intereseaza, dar incearca sa cauti niste oamenii de treaba (de varsta ei ) si roaga-i pe parintii ei sa organizati o petrecere surpriza pentru ea!

P. S : Da-i sfaturi! Inveseleste-o cand poti! Afla ce s-a intamplat de numai are incredere in nimeni si fa ceva in privinta asta! Vorbeste deschis cu ea! Tinei partea cand e jignita de cineva ca sa nu ajunga sa puna tot la suflet! Intreaba oameni maturi cum ar trebui sa procedezi!

Te pup dulce si succes! Fundita?