| BomBonela a întrebat:

Ce expresii frazeologice stiti cu cuvintele ochi si piatra?

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

* A fi numai ochi și urechi = a fi foarte atent
* Cât vezi cu ochii = cât cuprinzi cu privirea, pe întinderi foarte mari
* A vedea cu ochii altuia = a nu avea păreri proprii, a judeca prin prisma altuia
* A păzi (sau a îngriji) pe cineva ca ochii din cap = a păzi, a îngriji etc. pe cineva cu cea mai mare atenție
* A iubi pe cineva ca lumina ochilor (sau mai mult decât ochii din cap) = a iubi din tot sufletul
* A nu avea ochi să vezi pe cineva = a fi mânios pe cineva, a nu putea suferi pe cineva
* A privi pe cineva cu ochi buni (sau răi) = a (nu) simpatiza pe cineva
* A sorbi pe cineva din ochi = a ține foarte mult la cineva, a-l privi cu drag
* A da cu ochii de cineva = a vedea pe cineva care îți iese întâmplător în cale; a zări
* A-și vedea visul cu ochii = a-și vedea realizată o dorință
* A(-și) da ochii peste cap = a) a cocheta; a face fasoane b) (a fi pe punctul de) a înceta din viață
* A pune ochii (pe cineva sau pe ceva) = a-i plăcea cineva sau ceva
* A face un lucru cu ochii închiși = a face un lucru foarte ușor, fără dificultate, fără ezitare
* Între patru ochi = fără martori, în intimitate, confidențial
* A fi cu ochii în patru = a fi precaut
* A deschide ochii cuiva = a face pe cineva să înțeleagă cum stau lucrurile
* A scoate ochii cuiva = a-i reproșa cuiva ceva

inima de piatra
a sta ca o piatra!
tare ca piatra
esti ca o piatra-n drum

1 răspuns:
| Ina_Bedros_1984 a răspuns:

Rttsssssssssss