| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna expresii frazeologice?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Expresiile frazeologice sunt grupuri de cuvinte cu sens unitar si care au un anume grad de plasticitate, de expresivitate.Ex.om cu scaun la cap(om chibzuit), a taia frunze la caini(a sta degeaba), a strica orzul pe gaste(a investi efort in ce nu merita).

| Vizitiul a răspuns:

Expresii logice, rationale!

| cornculapte a răspuns:

Un fel de metafora mai lunga. E o expresie care tradusa mot-a-mot ar fi ilogica sau gresita sau n-ar avea nici un sens, dar tradusa in ansamblu inseamna total altceva.
De exemplu:
piece of cake(bucata de tort) = floare la ureche = foarte usor

| Barajag a răspuns:

Sunt acele expresii care cuprind fraze(mai multe propozitii), adica mai lungihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ca relatia d sinonimie(sau a altor parti d prop)se stabileste intr-o expresie s o fraza lol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imbinari de cuvinte stabile ca structura care au un sens unitar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca stiti va rog ziceti-mi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Expresiile frazeologice sunt grupuri de cuvinte cu sens unitar si care au un anume grad de plasticitate, de expresivitate.