| AnneSiAtat a întrebat:

Salut.
ceva persoane care stau prin Belgia bântuie şi pe TPU? nu cred. oricum, sper să mă ajutaţi.
tatăl meu,împreună cu naşul meu,vor pleca vineri în Belgia, pentru că un şef a vrut o echipă românească de muncitori, aşa că, printre alţii, i-a ales pe tata şi pe naşi-miu. tatăl meu vrea să stea 5-6 ani acolo, pentru că se câştigă foarte bine *^_^* şi îmi trimite bani mie şi mamei în ţară, iar cu ocazia asta îşi ia şi el mai multe lucruri. va veni de sărbători acasă, iar eu voi fi bine, nu asta este ideea. m-am obişnuit ca tata să fie plecat cu serviciul lui, mă voi acomoda. însă,mama mea a lansat BOMBA.
,,după un an sau doi, ştii că va trebui să mergem şi noi după el,nu?"
CE?!
NU! uite, mie îmi convine ca tata să lucreze acolo,repet,mă voi obişnui,dar de ce să mergem şi noi?
,,vom fi şi lângă Bianca."
Bianca este sora mea, ea s-a mutat în Franţa,şi ştiţi că Belgia este foarte aproape de Franţa, cum suntem noi cu Bulgaria.
Dar.....nu vreau să ne mutăm. sunt anumite lucruri la care nu pot renunţa. mi-am făcut prieteni, mulţi prieteni la care ţin, am nişte animăluţe pe care le iubesc foarte tare (deşi va sta bunica cu ele, totuşi...). şcoala. trebuie să învăţ franceză, şi eu sunt praf la limba asta.va trebui să continui şcoala,dar voi fi nevoită să vorbesc franceză. DE CE?! Nu vreau toate astea,am încercat să-i spun mamei,dar a zis că ar fi mai bine să trăim acolo decât aici. ştiu,da lucrurile acelea de mai sus,nu pot renunţa la ele! Ce să fac? Nu cred că mă voi acomoda aşa uşor, mai ales că bineînţeles, când vor auzi că sunt româncă vor strâmba din nas. şi alte lucruri care sunt destul de complicate. ce pot face? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Se pare ca nu vei avea de ales, daca de-acolo vin banii, asta e.Limba franceza nu-i atat de groaznica precum pare, o vei invata repede, sunt sigura.In plus belgienii sunt foarte toleranti, nu vei avea probleme de acomodare, vei putea vizita tot vestul Europei(chiar si Parsiul), ceea ce nu-i chiar putin.Iti vei face prieteni noi, dar ii vei pastra si pe cei vechi, fara probleme. Daca iti cere tatal tau sa plecati, mergi cu sufetul deschis si totul va fi bine, vei vedea.happy

1 răspuns:
| AnneSiAtat explică:

Mai este,totuşi, până atunci, dar problema asta mă cam macină chiar şi acum. poate nu mai merg, sau poate da, asta rămâne de văzut. dar sfatul Mihaelei chiar mi-a plăcut, deci are fundă. happy