| GabrielZaharia a întrebat:

Credeti ca este vreo sansa sa scada limita de inaltime la Jandarmerie/Politie?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu. Si am sa-ti explic si de ce. Limita asta de inaltime (1.65/1.70m) e discriminatorie mai mult pentru fete (inaltimea medie e undeva la 1.64) decat pentru baieti (inaltimea medie pe la 1.75). In plus exista perceptia in interiorul sistemului ca deja sunt prea multe femei si ca acestea sunt mai ineficiente decat barbatii iar in publicul general ca politistii nostri sunt scunzi, burtosi, etc. asa ca sunt sanse minime sa se coboare limitele. Asta bineinteles daca nu exista candidati/candidate suficient de pilosi/piloase incat sa se reduca iar limitele special pentru ei/ele. Cum traim in Romania e posibil dar nu te poti baza pe asta. Cu multi ani in urma limitele la Academie erau inca si mai drastice de genul 1.70/1.75.

| GabrielZaharia explică (pentru andreia67):

Pai asta este o idiotenie, cum sa fiți considerate ineficiente..mentalitate bolnava.

1 răspuns: