| anonim_4396 a întrebat:

Cum intelegeti maxima "A trai inseamna a gaindi"

3 răspunsuri:
| dydu01 a răspuns:

Buna! Poi se refera la faptul ca noi gandim pe tot parcursul vietii. Daca nu am gandii, nu am face nimic cu viata noastra... am ramane niste anonimi.winking

| EvanescenceOne a răspuns:

Adica omul in toata viata lui invata continuu, chiar daca o persoana termina scoala si restul... el invata cate ceva din micile lucruri care se intampla in jurul nostru.

| FriendsWithBenefits a răspuns:

Probabil ratiunea inseamna o mica parte din esenta noastra, a omului. Iar cand o folosim si mai ales cu intelepciune, o virtute ce infrumuseteaza ratiunea inseamna ca traim si cand spun ca traim ma refer la faptul ca nicio clipa nu trece neobservata pe langa noi. Pace!