| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin: "a trai clipa"?

31 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Inteleg, exact, mot a mot.
Fac si-o paranteza, dand explicatii: a sti sa profiti din plin de ocazii si/sau oportunitatile ce ti se ivesc; a nu te sfii de la ele; a le gusta / savura; a te bucura, efectiv de ele / moment. Traind cu intensitate / ardoare, clipa, fiind precum un patimas...

Dar tu, chiar, ce intelegi prin dictonul: ''a trai clipa''?

| blueangel99 a răspuns:

A savura un moment (fericit, de glorie sufletească) cu care nu dai nas în nas zi de zi.

Numai bine!

| Ecea a răspuns:

Exact ceea ce scrie.Profita de moment, ca nu se stie cand mai ai ocazia.

| harciog a răspuns:

A trai, doar atit.E simplu.Sa te apropii de starea de non minte prin actiune.

Răspuns utilizator avertizat
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Să nu te gândeşti la trecut sau la viitor.
Ca să ajungi să faci asta, cam greu pentru un om lipsit de echilibru'. Ar trebui să ţinem la lume fără a ne simţi ataşaţi de ea, să ne pese de ceea ce se întâmplă, fără să ne mai afecteze.
Mno, numa' superficialitate, nu e vorba de fericirea cunoscută de noi.

| Scherimuvi a răspuns:

Adica sa traiesti momentul ala cand esti cel mai fericit sa te simti bine in pielea ta sa nu conteze ce spun altii

| deceeu a răspuns:

Principiul "carpe diem", zice să te bucuri de fiecare moment ca şi când ar fi ultimul, să savurezi darul vieţii, fără droburi de sare inutile, luîndu-le pe toate aşa cum vin

| oanard174 a răspuns:

Traiesti clipa la maximum ca poate nu se va mai intoarce niciodata, te bucuri de acel moment...

| CupY a răspuns:

A fi în prezent și a te bucura de tot ceea ce este împrejurul tău la un moment dat de puterea sincroncității.

| shadovv a răspuns:

A fi prost negand sensul vectorial al timpului, vazut prin ochii omului.

| Shammal a răspuns:

A fi prezent in momentu respectiv, sa nu te gandesti la ce o sa faci maine cand scrii pe TPU, sau cand vorbesti cu cineva sa nu te gandesti ce ai facut ieri

| andreeei a răspuns:

A simnte momentul la maxima intensitate

| gohsty a răspuns:

A nu te gandii la viitor, a fi fericit de ce ai acum si a nu iti irosii viata cu supararile tongue laughing dc?thinking uh ce intelegiiii?

| Joker92 a răspuns:

A te bucura de fiecare moment al vietii cum ar fi ultimul lucru pe care o sa il faciwinking

| Afdsa a răspuns:

"Când mergi în faţă sau în spate
Încearcă să trăieşti cu maximă intensitate", şi ADRENALINĂ!

| DorelSudoru a răspuns:

Exact asta nu fac eu...mai mereu, si mie bine
Sa traiesti clipa= sa te bucuri din orice ccaccat(ca sa nu ma cenzureze robotu')

| boogdan91 a răspuns:

Sa traiesti aici si acum, fara sa te gandesti la viitor, la consecintele din viitor a ceea ce faci tu acum.

| ZZG a răspuns:

Să faci tot ce te taie capul, fără sa te gândeşti la consecinţe sau dacă îi va afecta in vreun mod pe cei din jurul tău.Asta înseamnă să trăieşti clipa in mod imatur şi inconştient.

| anonim_4396 explică (pentru ZZG):

Ce tampenii poti sa postezi... laughing

| anonim_4396 explică (pentru ZZG):

Cred ca ar trebui sa revezi perspectiva de a trai clipa pentru ca daca nu te gandesti al consecinte si la probabilitatea de a avea repercursini negative asupra celui de langa tine, atunci povestea se schimba sub o nuanta pe care prefer sa o pastrez pentru jobul meu. revezi pana unde e bine sa fii inconstient si imatur si de ce vrei sa fii inconstient si imatur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg faptul de a-mi trai viata in asa mod, incat sa nu fiu nevoit ca la sfarsitul ei sa ma intreb "ce ar fi fost daca...".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu realizez de ce imi vb de Dictionar de Jargoane! oare nu mai vb romana bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi permit sa afirm ca este o intrebare relevanta facand referire la intrebarea principala si ca sa imi sustin idea voi afirma doar ca este o intrebare des adresata in departamentele de oncologie. Multi psicologi sau psichiatri o adreseaza pentru a analiza perspectiva oamenilor asupra vietii. Dictionarele sunt un instrument anex, raspunsurile oamenilor sunt elementele centrale din aceasta perspectiva asupra logicii vietii intr-o societate contemporana mereu in miscare.

| Ela234 a răspuns:

Sa te bucuri de acel moment

| Schmetterling a răspuns:

Sa te bucuri de tot ce ti se ofera.

| anonim_4396 explică (pentru Schmetterling):

Printre toate raspunsurile pe care le'am primit pana acum, al tau e cel mai complex pentru ca dincolo de fraza simpla se ascund multe alte cuvintewinking

| Eatmygun a răspuns:

A tine minte toata viata, a savura din plin, a te distra, a fi atent.

| xbetz a răspuns:

Sa nu regreti ce ai facut...In acel "moment"...

| justanouthermember a răspuns:

"a trai clipa" inseamna a profita de orice ocazie ivita sau a nu amana nimic