| AnonimGhost00 a întrebat:

Cum pot sa nu ma mai atasez asa tare de oameni? Sau macar sa ma detasez mai repede de ei? M-am saturat ca dupa ce leg asa strans o prietenie cu cineva sa ma lase balta si sa-mi fie greu sa ma detasez de acea persoana. Sfaturi, va rog!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa nu mai comunici cu nimeni. Asta ar fi singura metoda. Daca tot continui sa socializezi, atunci o sa te atasezi si de celelalte persoane si mda. povestea se repeta. Oricum nu poti sa-i spui unei persoane din prima, intrebarea,, vrei sa fim prieteni pentru tot restul vietii" Ar fi cam ciudat + ca la cum sunt unii care cauta numai distractie, bineinteles ca sunt egoisti, se gandesc numai la ei si cauta perfectiunea. Cand de fapt ei au mai multe defecte decat persoana pe care o evita. -_-

Asa ca te sfatuiesc sa o lasi balta. Nu chiar sa devii un/o singuratic(a), dar sa comunici mai rar si poate mai tarziu sau cand doresti tu, iti gasesti pe cineva cu care ai putea sa formezi o relatie de exemplu si daca acea persoana e la fel ca tine, atunci poate sa tina pana la sfarsit fara sa fii dezamagit(a). Insa este si un risc foarte mare aici. De asta ar trebui sa ai si grija, pentru ca atunci cand se termina o relatie de... sa zicem 3 ani, te doare mult mai mult decat atunci cand se termina o prietenie de nici o luna.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am aceasta boala,asa am gasit un tratament, sa nu vorbesti cu cineva pe termen lung,cat mai rar posibil, evita socializarea doar cu o singura persoana, sa nu asteptari, sa nu crezi in persoana respectiva, asta e, suntem prea buni iar alti profita de noi

| DanielaMV a răspuns:

Am si eu aceasta problema