| MariusNWM a întrebat:

Cum sa invat sa vorbesc incontinuu mai mult de 5 minute fara sa ma opresc si sa nu raman fara aer?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți emite cuvintele, trebuie să ai aer în plămâni.
Cuvintele sunt sunete emise de o coloană de aer, în care vibrează corzile vocale.
Astfel, dacă te antrenezi treptat, dacă utilizezi un microfon cu amplificator de semnal, te-ai putea antrena ca să utilizezi cât mai economicos un plin de aer din plămâni ca să îți ajungă un timp mai îndelungat. Poți de asemenea să faci niște exerciții de respirație ca să mărești capacitatea plămânilor tăi.
Dar 6 minute, nu prea.
Dar te întreb eu, la ce folos această întrebare?

| Lioana a răspuns:

Aoleu. Dar pe cine vrei sa torturezi verbal de vrei sa vorbesti peste 5 minute fara sa iei aer? Vorbeste mai rar, astfel incat sa ai timp sa respiri. Mesajele verbale transmise in viteza nu sunt receptionate. Trebuie sa dai timp creierelor care te asculta sa proceseze informatiile pe care le transmiti.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E imposibil. laughing