| Danişor a întrebat:

am 2 probleme :
1. Vorbesc cu mine insumi (in gand) aproape tot timpul, pur si simplu nu pot sa ma opresc.
2. Imi este foarte greu sa ma concentrez pe un lucru anume.Pot sa invat, dar imi ia ceva timp pana opresc "conversatiile".
Ce e in neregula cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Toti vorbesc cu sine in gand. Doar nebunii nu se stie daca vorbesc sau nu in gand! Cei ce nu recunosc sunt doar prea orgoliosi dar orgoliul este prostesc. Pana si vorbitul tare, singur, nu este (neaparat) semn de nebunie: http://bit.ly/2otWobJ

| Danişor explică (pentru Salontanul):

Am mai vazut acel articol inainte.
Deci, sunt geniu? laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Danişor):

E! Nu exagera! laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o problema psihica si te sfatuiesc sa mergi la un psiholog, acum, cand este in faza incipienta, ca sa te poata ajuta, pentru ca nu este normal asta.

| alina2k18 a răspuns:

Patesc si eu asta laughing ahahhaha - prima parte ma refer- dar se intampla doar cand sunt foarte stresata si nervoasa si am si stare de frica...
Eu pot controla asta dar doar dupa ce ma simt eu safe...
Treaba e clara, e ceva in neregula laughing lol.
Poate ne lamuresc expertii dă p-cilișea.

| Danişor explică (pentru alina2k18):

Da happy mersi de raspuns Alina.

| Lioana a răspuns:

Asta se întâmplă la toate persoanele introvertite. Cei care au spus pe aici că nu e normal, probabil că sunt extrovertiți.
Încearcă să stai cat mai puțin timp singur/ă. Petrece mult timp cu prietenii, poarta conversații și citește cât mai mult chiar daca e greu din cauza problemelor de concentrare.

| RoCkKiD a răspuns:

1.Limbajul intern este normal si este baza gandirii..deci acolo nu ai de ce sa iti faci griji.

2. Depinde si care este specificul acestor conversatii si intre cine si cine se desfasoara. Gen daca sunt intre tine si tine e ok, daca sunt intre alte entitati si tu esti doar spectator ar fi ideal sa consulti un psihiatru.

Cel mai probabil vrei sa inveti ceva ce nu te pasioneaza sau ai un deficit de atentie dar no, mai bine sa fii sigur. happy

| SonicAndrei a răspuns:

Ce subiecte dezbați în gând? Toate sunt pe aceeași temă sau comunici tu tine despre lucrurile care tocmai s-au întâmplat sau urmează să le faci? Vorbești cu tine însuți și în compania altora sau doar când ești singur?
Într-adevăr, persoanele introvertite (față de cele extrovertite) obișnuiesc (în general) să comunice cu propriul eu, să contempleze, să caute singure rezolvarea unei probleme.
Poate ești stresat dintr-un motiv anume. Soluția ar fi (cred eu) relaxarea în acest caz; trebuie „să-ți golești mintea".

Răspuns utilizator avertizat