| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se procedeaza la facultati cu creditele? Ce sunt acestea? Cum se obtin si la ce folosesc?

3 răspunsuri:
| Eusebiu15 a răspuns:

Salut! creditele le obtii cand treci un examen din timpul sesiunii(perioada de la sfarsitul semestrului in care se dau examenele din materiile pe care le-ai facut). Nu conteaza cu cat iei examenul. pentru a trece anul trebuie sa acumulezi un anumi numar de credite pe care le obtii doar daca treci materiile respective. cand pici un examen nu mai primesti creditele de la acea materie.

| numesiprenume0 explică (pentru Eusebiu15):

Pot da un examen de mai multe ori pana il trec(pentru marirea mediei) sau notele la examene sunt ca mediile din liceu?(daca nu iau unele examene din prima, trebuie sa repet semestrul/anul?)

| Eusebiu15 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Il poti da de mai multe ori. Si pentru marire, si daca l-ai picat. Anul il poti trece chiar daca n-ai luat un examen. sau 2. depinde. pentru a trece anul trebuie sa acumulezi un numar de credite.