| Rizer a întrebat:

Cum este cu creditele de la facultate/facultati?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti explica aici ce sunt creditele ECTS, de cate credite ai nevoie pentru a promova anul, transferul de credite: http://www.cetedoare.ro/faq_files/3.htm

| PaulCCraciun a răspuns:

Spre deosebire de liceu, la facultate fiecare obiect are niste credite incepand de la 1 si pana la 7(asta e max de credite pe care l-am avut eu), creditele se acorda numai daca promovezi obiectul respectiv, de ex daca la un obiect mai important ai 7 credite, daca promovezi obiectul(adica ai peste media 5) primesti cele 7 credite. Din cele 7 nu primesti numai o parte, primesti totul sau nimic. Acum depinde de facultate, dar la mine totalul de credite pe an sunt 60, iar pentru a promova anul, tb sa obtin 40 de credite din 60. Pt a promova un obiect, media tb sa fie >=5, iar aceasta medie se calculeaza sumand mai multe note, spre ex, se aduna 30% nota de la test(e) din timpul semestrului(atentie - ma refer la un sg obiect) + 50% nota la examen + 20% nota la laborator/seminar(aici se pune in practica ceea ce studiezi la curs - cam fiecare obiect contine curs(teorie) + laborator/seminar(parte practica)) Am dat doar un exemplu. La facultate testele care se dau la un obiect nu sunt multe, la mine sunt maxim 3 teste pe un semestru la un obiect, aceste teste fiind anuntate cu mult timp inainte.Cam in mare acestea sunt informatiile, referitoare la credite, comune tuturor facultatilor. Mie si acum mi se pare o mare prostie chestia cu creditele, dar nu avem ce face. Daca mai vrei ceva informatii, si daca sunt in stare sa te ajut, anunta-ma.