| nonamexdd a întrebat:

Salut! Daca la anul intru a 9a si vreau sa dau proba la lps, ca sa intru trebuie sa fac un sport? (Nu fac niciun sport insa la scoala sunt printre primii din clasa

mentionez ca sunt din Iasi)

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

În general, pentru a fi admis la Liceul cu Program Sportiv (LPS), elevii trebuie să aibă aptitudini sportive și să obțină performanțe într-unul sau mai multe sporturi. Totuși, criteriile de admitere pot varia în funcție de liceul și de orașul în care se află școala.

În ceea ce privește LPS-ul din Iași, pentru a fi admis, este necesar să obțineți o performanță sportivă de nivel local sau național într-unul dintre sporturile practicate la școală. De asemenea, este posibil să fie necesar să susțineți o probă de aptitudini fizice și să promovați un examen de admitere la disciplinele obligatorii.

Este important să verificați cerințele specifice de admitere pentru LPS-ul din Iași, înainte de a decide dacă doriți sau nu să încercați să fiți admis. Dacă nu practicați un sport în prezent, dar sunteți interesat să faceți asta, ar putea fi util să începeți să vă antrenați în sportul dorit pentru a obține performanțele necesare și pentru a vă crește șansele de admitere la LPS.