| DozaDeLibertate a întrebat:

Salut, dati-mi motive pentru care sa imi placa romana...-.-

Răspuns Câştigător
| ClauA17 a răspuns:

Pai de exemplu poti sa fii creativ in compuneri, poti sa-ti exprimi orice punct de vedere si sa vorbesti despre ce vrei, cunosti date despre autori sau anumite chestii pe care nu le stiai, cand citesti carti gasesti unele personaje care seamana cu tine sau te ajuta sa gandesti mai bine, iti dezvolti imaginatie si poti invata ce sa faci in unele situatii. daca iti place profesorul e mai usor, da eu cred ca romana e cea mai usoara materie ca totusi stii ceva si te descurci fata de altele. inveti cum sa te exprimi si cand faci scrisori, cereri. funda? :d

| DozaDeLibertate explică (pentru ClauA17):

Multumesc:3ai dreptate, e un motiv bun...din pacate nu imi place profesoara:<

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

In primul rand, aLexy e un om al carui sfat clar nu vrei sa-l ai, joc Lol de 2 ani si sunt satul de toti copii de 11 ani care nu stiu nici sa joace, dar stiu sa injure pe net.
Daca vrei sa-ti placa limba romana, nu prea ai cum, pur si simplu nu este pe gustul tau si gata.
Daca vrei sa-ti placa materia "Limba si literatura romana", e cu totul altceva.
O sa-ti placa in momentul in care o intelegi.
Daca esti inca in generala, sincer nu cred ca o sa-ti placa asa de mult, pentru ca romana in clasele alea contine MULTA gramatica, inutila din punctul meu de vedere, nu pentru continutul acelei "gramatici" ci pentru felul cum este predata.
Profii nu stiu sa predea, elevii se plictisesc, si nu invata nimic, pot foarte bine nici sa n-o mai predea.
Oricum, gramatia n-o sa-ti placa deloc daca nu-ti place din suflet, insa literatura e altceva.
La literatura nu conteaza daca stii sau nu cum se scrie, trebuie doar sa ai imaginatie.
Iti spun cum fac eu sa fiu bun la romana, si poti face si tu la fel.
Ai vazut vreodata vreun film?
Daca da, pun pariu ca stii sa-mi povestesti aproape pe de rost filmul tau preferat.
Asta poti face si cu cartea.
Transforma tot ce citesti intr-un film, in mintea ta, pieasa de teatru, etc, modeleaza personajele cum vrei tu, vocea lor cum vrei tu, mediul inconjurator, tot, dupa bunul tau plac, si cand o sa ai filmul care-ti place in cap, tot ce trebuie sa faci este sa-ti misti ochii pe foaie, sa citesti propozitii, care creaza actiuni in filmul din capul tau.
Asa ca atunci cand trebuie sa fac un comentariu, sau ceva de genul, tot ce fac este sa povestesc acel "film".

| Wehrmacht a răspuns:

N-ai.Daca nu poti sa gasesti singur unul asta inseamna ca nu ai nici un motiv.
Daca aveai iti placea.Dar daca tu ceri motive de la alte persoana inseamna ca nu ai nici unul.

Ai motive pentru care sa stii sa vorbesti/scrii corect.Dar sa iti placa nu ai motive daca nu le poti gasi singur.

Sper sa se-nteleaga ce am scris.Sunt putin ametit.

| ionutss a răspuns:

Pai cum injuri in limba romana nu poti injura in nici o limba din lumea astalaughing

| aLexyKuu a răspuns:

Nu stiu daca vrei sa spui despre ora de romana sau Limba Romana in general.
Parerea mea e ca e o limba grea pentru straini.
Dar bucura-te ca daca esti pe un joc gen lol si vrei sa injuri, n-ai decat ca nu te intelege nimeni ( exceptie romanii ) xD

Trebuie sa iti placa romana pana o sa fii parfum intr-o limba gen engleza.Te poti stabili in America / Anglia cand ai 18+ 20+ 22+ / ma rog.rolling on the floor
Si atunci nu va mai trebuii sa vorbesti romana zilnic deci.
Bafta. FUNDA?