| Leca54 a întrebat:

Salut, de la un timp ma ciudat, am 13 ani, si ma simt foarte nasol, regret de trecut.ma cred un om rau.nu stiu cum sa explic dar ma simt vinovat pentru unele chestii.la scoala am numai 3 4 si 5. fumez.stau si ma gandesc ca am vandut aproape tot din casa pe nimic.toti colegii ma stiu ca pe un golan si etc, ma ignora, doar vreo 2 3 care sunt mai mari.
eu locuiesc cu bunicii, deoarece parintii mei sunt despărțiti, mama lucreaza in Italia din greu sa ma creasca, iar tata umbla cu smecherii, are bani si etc, si nu vorbesc cu el, vreau si eu niste sfaturi.ar trebui sa vizitez un psiholog?

2 răspunsuri:
| SunshineStar a răspuns:

Oh, povestea ta m-a emotionat foarte mult. Ei bine, nu te cunosc si nu am experienta in astea cu fumatul, dar aș zice sa te lasi, daca se poate. Nu are sens sa te simti vinovat pentru nimic, trecutul e trecut. Fiecare noua zi este o posibila sansa de a te schimba si sa uiti trecutul. E necesar sa îndepărtezi din viata ta lucrurile care iti fac rău și te distrug si sa începi activități noi. Legat de faptul ca te ignora lumea, nu conteaza ca nu esti bagat in seama. Poti fi fericit si fara sa ai atentia celor din jur. Lumea e grea csf...Si daca vrei tu la psiholog, du te. Dar nu face mare lucru ca si eu am fost. Mai bine incearca un homeopat. Succes in viata!

| Ursu_Lumi_1974 a răspuns:

Sa nu te simti vinovat, nu e vina ta. Parintii tai sunt de vina... e foarte greu sa no ai pe mama langa tine mai ales in momente grele. Incearca sa ciiun om bun :lasate de fumat, ia apararea celor mai mici, incearca sa inveti mai bine si ajutati bunicii...
Nu te uita la tatal tau, daca nu te iubeste e un cretin, iar mama pretuiestio mai mult ca orice, succes!