| imyourdestiny2 a întrebat:

Am o problema:nu ma pot desprinde de trecut.Ma gandesc intruna la fostul meu prieten la care am tinut foarte mult(el acum e intr-o relatie de mult timp). Problema e ca relatia asta a fost in generala..Eu mai putin si termin liceul si nu pot sa il uit.El e fericit acum cu alta fata, eu am mai avut relatii de atunci dar foarte scurte si nu pot sa ma implic, nu mai pot sa simt nimic pentru niciun baiat.mi-e foarte dor de el si regret ca nu i-am mai dat o sansa dar e prea tarziu.As vrea sa merg mai departe dar nu reusesc.Ar trebui sa consult un psiholog? ma simt prinsa in trecut, si e ciudat pentru ca a trecut mult timp aproape 3 ani de cand ne-am despartit dar eu tot la el ma gandesc!

9 răspunsuri:
| C26 a răspuns:

Cam aiurea straight face
Totusi atunci cand stai cu un alt baiat, incearca sa vezi cele mai frumoasa parti ale lui. happy
Chiar daca nu simti, incearca sa te apropii de el happy
Usor, usor cred ca ai reusii sa te atasazi de un baiat, sincer.
Parerea mea este ca. nu ai gasit un baiat care sa te faca sa te indragostesti de el, si de aia nu poti uita trecutul.
Orice problema are o solutie, crede-ma! happy
Mai e o varianta, incearca sa mai tii legatura cu fostul. thinking Nu stiu, mai comunicati, poate si din cauza asta tu tot te gandesti la el happy
Incearca sa fi prietena cu el, pentru ca asa vorbind cu el o sa-ti treaca singur de el, si poate o sa fii si mai linistita atunci cand vorbesti cu el happy
E aiurea, ca dupa atata timp tie nu tia trecut de el straight face
Ar trebuii sa stai cu un baiat, care ai o atractie asa fata de el, si sa incerci sa te implici putin in relatie.
Si daca o sa stai mai mult cu el, si o sa fie totul ok, nu o sa mai ai timp sa te tot gandesti la fostul :*
Sper ca te-am ajutat oarecum happy

| imyourdestiny2 explică (pentru C26):

C26,am incercat sa ma apropii dar nu am reusit pentru ca nu prea mai avem lucruri in comun.e de mult timp cu ea au poze impreuna pe facebook, toata lumea spune ca se inteleg bine..pe internet el nu prea mai sta de cand e cu ea..si de obicei ea intra pe proflul lui de facebook..si cu alti baieti am incercat dar nu ma atrage niciunul cum m-a atras el..imi place de cineva foarte mult acum dar nu am sanse pentru ca e mai mare ca mine ..si nu avem lucruri in comun

| LovelyKitty2 a răspuns (pentru imyourdestiny2):

De unde stii ca nu ai sanse? Nu ai de unde sa stii daca nu incerci. Si nici nu stii cum e pana nu il cunosti foarte foarte bine poate aveti si lucruri in comunbatting eyelashes. Cati ani ai tu si cati ani are el?

| imyourdestiny2 explică (pentru LovelyKitty2):

Baiatul de care imi place acum are 21 de ani ..eu 17..prieteni in comun nu avem mai deloc, si pe fb vb foarte rar doar likeuri ..si nu vreau sa fiu o obsedata sa intru pe el pe fb incontinuu.a intrat de doua ori pe mine si eu dupa o data pe el.mi-a zis ca sunt draguta si in rest am vb asa ..nu stiu ce sa fac.e genul meu, dar nu vreau nici sa fiu la piciorele lui straight face

| LovelyKitty2 a răspuns (pentru imyourdestiny2):

Nu sa fii la picioarele lui, sa l bagi totusi in seama. si 4 ani chiar nu e mare diferenta. sunt si oameni cu diferenta de 10 ani carora le a tinut 50 de ani casatoria.laughing deci de varsta nu se pune problema.

| sSakuraSs a răspuns:

E cam naspa sa iubesti pe cineva iar persoana care o iubesti sa nu simta la fel. Si mai vine si faza e greu sa vezi ca nu mai poti face nimic...Nu sunt psiholog dar poate te aujut un pic. Ar exista 2 variante :
1. - Sa ii spui ce simti si sa te eliberezi de gandul ca nu pot face nimic si ca el are prietena si o iubeste si se inteleg bine.(Chiar crezi ca el nu simte nimic pentru tine?)
Sa nu cumva sa incerci sa il desparti de prietena lui pentru ca o sa afle pana la uram si o sa te urasca si te mai pui si intr-o lumina proasta adica o sa iti para rau! Sa revenim la subiect:
-Sa i spui ca te doare (ca nu te baga inseama, nu te saluta, etc)
-Sa ii spui ca ai sentimente pentru el si inca il mai iubesti.(Poate ai norocul si mai simte ceva petru tine)

2. Sa vezi partea frumoasa sa vorbesti cu cea mai buna prietena a ta sa i spui ce te doare si o sa incearca sa te linisteasca...Incearca sa te distrezi prin distractie ma refer la :
-Iesi cu prieteni si distreazata fi happy incearca sa uit un moment de astea. Deci ia-ti cei mai tari priateni macar unul amuzant si distreaza-te.
- Iesi in aier liber inspira expira tot asa tragi bine aier asa te simti mai bine.La mine merge!
-Mergi cu familia la campping sau la pizza sau uitati-va la un film de comedie ce iti place tie sau la un desene frumos.
- Nu te mai supara capu' sus ca iti pica coroana printeso' si comortate ca atare cu el fi tu. Indiferenta ii omoara pe toti deci te rog sa o folosesi fi indiferenta cu. ex: ( cand sunteti la o intalnire pizza cu el stai doar un pic si dupa aia scoti telefonul si ii zici ca iesiti altadata ca nu ai timp acum)
Aratai ca tu esti bine zameste, filtereaza fi libera, rade, distreaza-te, imbracate cu ceva ce sa-i atraga atentia ceva in ce te simti tu libera si fi sexy si rea...
Poate te ajuta un pic cu ceea ce se intampla intre voi.Sa aleaga inima! ...Succes :*

| deyus a răspuns:

Sunal cautall spune-i ca inca nu ai uitat de el si ca inca il iubesti ca la inceput si ca nu poti zi sa traiesti fara ell. Daca si el te-a iubit ai sa vezi ce raspunsuri iti da dar daca isi iubeste actualaa poti sa il lasii ca nu te mai iubeste happy

| imyourdestiny2 explică (pentru deyus):

Am incercat sa ma apropii iar de el dar pe internet nu prea sta si nu prea mai avem lucruri in comun..are poze cu ea pe facebook si toata lumea zic ca se inteleg foarte bine.

| Alexandra2005Cr a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu el? Pana la urma, daca el e fericit cu acea fata, nu ar fi prea ok sa te bagi in realatia lor. Dar depinde de cea ce simti tu! happy