| redtrr1 a întrebat:

Salut, deci, eu sunt negativist si cumva introvertit, am o parere proasta despre mine si ma gandesc de prea multe ori inainte sa fac ceva, ma intereseaza prea mult de ce zic altii sau de ce parere au altii cand fac ceva..nu stiu ..Astea de cele mai multe ori "ma tin" din a face ceva care mi-ar placea sau m-ar face sa ma simt bine si imi dau o teama in a cunoaste lume noua.
Cum as putea sa scap de chestiile astea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Beyou799 a răspuns:

Stiu multi care au trecut prin asta, inclusiv eu. Important este sa iti pese de ce cred ceilalti, dar cu limita, nu sa te tina sa faci ce iti doresti. Trebuie sa fii tu insati, dar sa nu te afecteze parerile celor din jur, asculta-le si ia din ele ce constructiv, dar nu te lasa afectat, printre parerile oamenilor exista ura, invidie, lipsa de cunoastere, informatii false, aparente gresite, asa ca 80% pot fi eronate, deci ai grija ce selectezi. Un alt pas ar fi ca atunci cand cineva iti vorbeste si simti din priviri ca nu e de acord cu tine si vrea sa te critice, gandeste-te ca a face sau a spune ce doresti nu te va infunda, nu te va lovi nimeni, ba chiar va aprecia ca ai personalitate si ca faci ce iti place in ciuda tuturor rautatilor. Ba chiar te vor admira mai tarziu cand isi vor da seama. Cand spui sau faci ceva, gandeste-te ca nu esti tu, ca altcineva spune ce spui tu si ca esti costumat si nimeni nu te recunoaste sa te judece. Problema pe care o ai poate conduce spre o stare de anxietate, este pornita datorita exigentei celor din jur cu tine, neimplinirile din viata, astea te-au facut sa-ti pierzi increderea in tine, dar motive reale nu exista, sunt doar in mintea ta, deoarece in subconstient toate acestea s-au adunat si au creeat un blocaj, de asta simti ca "te tine" ceva. Doar tu poti rezolva asta, spunandu-ti in gand " acum voi face asta, voi spune asta, pentru ca nu e nimic gresit, nu ma va lovi nimeni, spun asta ca si cum altcineva o spune in locul meu, o spun repede si trece, eu daca as vedea asta la alta persoana nu as judeca, deci nici restul pe mine", si vei fi surprins de cate reactii pozitive vei primi de vei ajunge sa fii persoana care esti si in sufletul tau. Sa cunosti lume noua depinde doar de socializare, daca spui un "buna, eu sunt x, din loc y, " nu te va respinge nimeni niciodata, doar daca e vreunul de la psihiatrie, deci stai linistit. Nimeni nu te va critica ca iti faci prieteni noi si ca faci cunostinta. Acum depinde si de circumstante ca doar nu te duci din senin la necunoscuti pe strada sa faci cunostinta cu ei, eu ma refer la scoala, facultate, loc de munca, daca ai activitati comune cu ei. Se vor bucura sa te cunoasca. Scoate-ti ideea aceea eronata din minte despre tine si despre reactiile celor din jur. Eu iti spun realitatea pentru ca o vedere din exterior e mai aproape de realitate decat o vezi tu. Bafta!

| Havyna a răspuns (pentru Beyou799):

Cel mai bun răspuns pe care l-ai fi putut primi!
Mulțumesc, m-ai ajutat și pe mine! happy

| Beyou799 a răspuns (pentru Havyna):

Cu drag! Ma bucur mult ca ti-am putut fi si tie de folos!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este important sa filtram totul prin ratiune minti noastre, asta nu inseamna sa stagnezi in zona de confort si cauti cumva sa iesi cate un pic din ia, nimeni nu spune ca poti deveni vorbaret peste noapte, dar daca nu incepi nimic nu se intampla nimic in vechi, trebuie sa incepi sa socialisezi cu oameni

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este bie ca ti-ai dat seama de ce anume vrei si ca ai ajuns sa te cunosti bine (in linii mari).
Lucrurile astea nu trec asa... peste noapte (doar daca esti nebun). Este nevoie de timp. Cati ani ai? 17-20? Pe acolo?
Nu o sa iti dau raspunsuri de genul cum ca nu e bine, e bine, e rau, nu trebuie sa gandesti asa si abureli, pentru ca asta poti sa citesti si pe internet si nici nu o sa te prea ajute.

Insa, trebuie sa vezi cum este lumea si cred ca ai vazut. Merita? In lumea asta plina de oameni cruzi, rai, nesimtiti, violatori, oameni care te lasa la greu si fac orice doar pentru ei. In sinea lui fiecare se gandeste doar la el, asa ca merita sa iti bati capul cu ei? Daca nu lucrezi, o sa vezi in cadrul procesului de angajare si in cadrul lucrului, o sa dai peste niste libidinosi care te-ar inlatura imediat daca asta inseamna sa castige ei ceva. Deci da-i incolo.
Da... mai sunt si persoane mai "intelepte" insa nici de acestea nu ar trebui sa iti pese. Nu o sa stea nimeni sa iti dea totul si sa iti faca pe plac astfel incat sa duci o viata buna si fericita. Tu trebuie sa faci asta.
Rupe legatura asta cu lumea, traieste pentru tine, nu pentru ei.

Citeste carti bune, nu lucruri motivatoare despre asta care nu o sa te ajute si sunt facute doar pentru bani (daca vrei iti recomand cateva). Mediteaza, reflecteaza asupra ta astfel incat sa fii una cu tot ceea ce exista. Sa intelegi ca lucrurile pleaca dintr-un punct si ajung in altul pe baza anumitor decizii care nu pot fi luate si a doua oara. Astfel ca o sa actionezi mereu la momentul potrivit. Uita-te la un film motivator (care nu spune clar ca e motivator), asculta muzica.
Esti introvertit si tine in tine toate aceste emotii. O sa dai de o persoana careia o sa ii spui toate lucrurile care iti trec prin cap. Dupa o sa iti dai seama ca aceste lucruri doar iti trec prin cap si nu trebuie sa te afecteze asa ca poate o sa vrei sa inveti cum sa le controlezi. Si asa poate sa inceapa povestea ta, care este despre tine, nu despre alte persoane. Dupa poate o sa fii multumit si nu o sa zici ca te abtii ci ca asa este mai bine sa faci in acel moment si nu o sa ai regrete.

Sper sa ne auzim de bine!