| BitKode a întrebat:

Deci sunt clasa a VIII-a iar anul acesta stiti ca trebuie sa dau examenul de admitere la liceu (Vreau la profilul mate-info).Imi este putin teama.Ce sa fac? Eu fac meditatie la mate de anul trecut am facut o pauza in vara iar acum am inceput iar.Am avut medii bune in clasa a V a--9, 92 in a VI a 9, 90 in a VII a 9, 72 (am avut o problema la franceza si mi-a scazut media) si in a VIII -a am note bune 9, 10 si cate un 8 dar mi-am propus sa fac o medie de peste 9, 85 deoarece daca o sa intru la un liceu bun o sa primesc un pc nou si un xbox 360 de la parinti.Ce credeti am sanse?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut medii asemantoare cun ale tale in 5-8 si la examene abia de am luat 7, 92. Bine, eu nici nu imi propusesem mai mult, nu am facut nici meditatie si nu ma asteptat niciun premiu ca am intrat acolo unde am vrut.

Ca un sfat, nu invata pentru lucruri materiale, invata pentru tine. Mie mi se zicea, si mi se zice si acum "Invata carte ca sa nu ajungi ca mine", nu mi-a zis nimeni "Invata si iti iau un calculator nou" si cu toate astea am invatat.
Incearca sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva.
Imi aduc aminte ca unui baiat mai mare ca mine pentru ca a luat premiul 1 a primit un calculator si o bicicleta de la parintii lui, iar eu luat tot premiul 1 si le-am reprosat parintilor ca nu am nici macar ooereche de papuci. Si acum regret ceea ce am zis, cat am fost de prost zicand asta si nevazand cate mi-au oferit parintii de fapt de-alungul anilor. Nu face si tu greseala asta, incearca sa te multumesti cu ce ai si sa inveti pentru tine, pentru a fi mandru de propria persoana.

Sa ai o zi minunata!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Credeam ca iti doresti sa intri la un liceu bun pentru ca ai sansa sa inveti carte, nu pentru un amarat de pc si un xbox.

| BitKode explică:

Aveti dreptate invat pentru mine nu pentru xbox sau pc.Multumesc pentru raspunsuri.

| ionandreea97 a răspuns:

Ai sanse foarte mari. Trebuie numai sa te aduni anul asta, sa inveti bine la romana si mate, dar in acelasi timp sa scoti medi bune la celelalte materii(mai bine zis sa vanezi note la restul). Dar trebuie sa te gandesti ca nu inveti pentru xbox si PC, ci inveti pentru tine.Si apropo, nu ramane in urma la romana ca aia se razbuna cel mai tare daca nu inveti lectie de lectie. Mult succes!