| anonim_4396 a întrebat:

Salut din nou, am o problema, nu prea stiu cum sa ma impun, adica daca cineva rade de tine din diferite motive cum poti sa te impui? nu-mi place sa ma bat si sa fac scandal dar vreau pur si simplu sa nu se mai rada de mine, vreau niste sfaturi despre cum ma pot impune asupra cuiva si sa nu se mai intample asa ceva, va rog mult! P. S. sa nu-mi ziceti cumva sa nu-i bag in seama sau sa ii las impace ca o sa uite ca nu a mers si nici nu va merge vreodata

Răspuns Câştigător
| Roshketz a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, nu stiu cum esti tu, nu stiu cum sunt cei din jurul tau si nici care sunt motivele pentru care se iau de tine. Stiu doar ca si eu am trecut prin asta de multe ori cand eram in scoala geerala.si da, imi pasa si plangeam si ziceam ca nu am prieteni, ca nimeni nu ma iubeste, ba chiar ma certam cu ai mei din cauza ca nu ma lasau afara atat de mult cum ii lasau parintii pe ceilalti colegi. Si am indurat asta in scoala generala pana s-a terminat.Pentru ca chiar daca ma intelegeam aproape bine cu ei, badjocurile nu incetau sa persiste. Si am ajuns la liceu, m-am ridicat, iar acum pot sa ii privesc de sus cu usurinta si sa rad eu de ei, pentru ca am motive.

Insa, intr-adevar ti se poate intampla si la liceu. Si asta cu nebagatul in seama da, e buna, atata timp cat nesimtirea lor nu depaseste limitele legale. Dar exista parinti, exista cadre didactice, exista scaderea notei la purtare si multe alte cai diplomate de a le-o intoarce.

Iar de impus, sincera sa fiu asta am invatat-o si eu cam greu. Depinde de context, nu poti veni de fiecare data cu o replica luata de pe Google. Incearca sa ii faci sa pice prost in fata fetelor...sau pe fete in fata baietilor. Asa le poti inchide gura si vor vedea ca ar trebui sa o lase mai moale. Iti recomand si un film, nu stiu daca l-ai vazut: 17 Again se cheama. Si ai sa vezi acolo cateva cazuri de genul asta. Si daca ai nevoie de ajutor in orice situatie de genul asta, te pot ajuta, pentru ca am trecut prin asa ceva. Sper sa-ti fi fost de ajutor!

3 răspunsuri:
| Malvie a răspuns:

Pai, si mie mi se intampla.dar eu la zic ca daca nu le place sa ne se uite.sau ca asa vrei tu sa nu le placa lor.

| sirena1 a răspuns:

Prin replici inteligente daca iti vin pe moment sau poti sa te gandesti cumva sa dai replica printr-o gluma,un raspuns ironic ca si cum nu e prea interesanta tema pe care rad de tine si in schimb poti sa gasesti si tu defecte la cei care te iau "peste picior".(ex:Esti jignit cu ceva si se rade de tine, iar tu ca replica gasesti un defect la acea peroana si ii spui "Si tu ai (defectul care il gasesti), dar pentru mine nu e asa de interesant sa rad de defectele tale ca nu ma incalzesc cu nimic. Oricum multumesc ca esti interesat de persoana mea.Stii ca daca se vorbeste de o persoana fie bine sau rau inseamna ca e importanta.) Sper ca ti-am dat o sursa buna de inspiratie sa te poti descurca si stii si tu vorba nu? "Cine rade la urma rade mai bine" happy Mult succes si nu terbuie sa te impui, doar sa dai peste nas cu o replica ignoranta in care sa faci acea persoana sa iasa ea in fata cu defectele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru ajutor, sper ca voi reusi sa fac ceva findca eu mereu sunt cel luat peste picior, totul a pornit fiindca in clasele primare eram mai gras, apoi am fost la sala, am tinut regim si am reusit sa slabesc mult si sa fac destul de multi muschi, sunt destul de puternic si inalt dar pur si simplu mereu am fost luat peste picior de ceilalti si mi se inchidea gura cand aveam ceva de spus, am inceput sa nu mai am incredere in ceilalti si asta ma cam trage in jos sad, a da si am 15 ani