| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,este normal ca de fiecare data când îmi cade un de ăla de la aparatul dentar sa îmi dea comanda de unul nou și sa dau 50 de lei și pe ăla? Si acum când mi-a dat comanda de unul nou iar mi sa dezlipit...

Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Și eu am avut aparat dentar. Iar când îmi cădea un bracket, i-l duceam și mi-l lipea pe ăla înapoi. Dacă ai suspiciuni că plătești mai mult decât trebuie, schimbă dentistul. Deoarece eu am nimerit o escroacă, care îmi mânca banii. Îi dădeam în fiecare lună 100 de lei când mergeam la control (am purtat 3 ani de zile aparatul). Iar cu o lună înainte să mi-l dau jos, a spus că după îmi va lipi niște sârmulițe pe dinți ca să le mențină poziția dreaptă și să nu revină la forma inițială și că acele sârmulițe vor costa 300 de lei. Iar în luna următoare, când mi-am dat aparatul jos și am vrut să achit, spune: "450 de lei am zis că va fi, nu?". Ea nici nu mai știa prețul. Și a mai adăugat: "Dacă îți cad aceste sârme, va trebui să achiți din nou suma de 450 de lei". Nu a trecut nicio lună și mi-au căzut sârmulițele respective. Am sunat-o, dar ea nu era la cabinet și m-a trimis la cabinetul unui alt doctor, un prieten de al ei. Iar ăla mi-a spus: "Păi sârmulițele ăstea îți țin ție dinții?", iar când l-am întrebat cât trebuie să achit, a spus că nimic. Iar după vreo câteva luni, am mers la ea la cabinet și i-am spus că dinții îmi revin la forma inițială în partea de sus, dar și în partea de jos (doar că acolo aveam sârmulița). Iar ea abia după câteva luni, după ce mie îmi reveneau dinții la forma în care erau, mi-a pus sârmă din aia și în partea de sus. Iar când am mers, am fost foarte nervoasă și avea și pacienți și ăia auzeau tot și nu a mai cerut niciun ban. Iar după vreun an am auzit că cineva a dat-o în judecată deoarece doar ia bani de pe oameni și profită, iar rezultate nu ai de la ea. Dar la mine era prea târziu să o mai dau în judecată, nu mai aveam nicio chitanță ca dovadă că i-am dat atâția bani, nu mai aveam nimic. Iar bineînțeles, că dinții și-au revenit la forma inițială, de dinainte de aparat.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie să ai mai multă grijă de el.
Mergi la dentist dacă nu este în regulă.

| Mohican a răspuns:

Orice tip de aparat dentar ai, daca ii pica ceva din el du-te inapoi la dentist cu el, nu e normal.