| 12Hsgsvu12 a întrebat:

În timpul periajului dentar este normal sa curgă sânge? Cam de fiecare dată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu te speria, dar nu e normal. Mergi la stomatolog.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu. Probabil că ai dat prea abraziv cu periuța de dinți sau ai parodontoza. Dă mai încet și verifică și la doctor dacă ai bolii sau ceva.

| Caro34 a răspuns:

Este normal ca atunci cand te scarpini sa curga sange? Nu este normal si asta trebuie vazut de un medic stomatolog. O data la 6 luni se face detartrajul dintilor; cand ai fost ultima oara? Viziteaza-l, te rog, pe stomatolog! Numai bine!

| SingleForOne a răspuns:

Nu, in niciun caz, ar trebui sa cauti pe net cateva cauze si solutii, dar o idee ar fi sa schimbi periuta si/sau pasta de dinti, si periezi mai usor. Daca e mai grav si problema continua, mai bine vorbește cu un dentist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Poate semnala gingivita sau paradontoza. Periază mai cu atenție și cu o perie mai moale, daca și atunci sângerezi dă-i fuguța la un stomatolog.

| SelenaTpu a răspuns:

Nu e normal.
Și mie mi se întâmplă să mi se irosească gingia.