| Ionicka a întrebat:

Eu vreau sa dau la liceul Mihai Eminescu sau A.T Laurian din Botosani la profil filologie sau stiine sociale.Si vreau sa va intreb, eu habar nu am franceza, mie la scoala nu mi s preda franceza si stiu ca la aceste profile se fac 2 limbi straine si daca ma voi duce acolo ce o sa fac?
P.S fac germana in loc de franceza dar profa nu se oboseste sa vina la ore straight face
A, si la profil de stiinte sociale la ce voi da BAC-ul si cate ore de mate se fac pe saptamana?
Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| AmaliaM a răspuns:

Nu e cam tarziu? inscrierile la licee s-au facut pana pe 26, adica azi.

In fine, sa-ti raspund la intrebari.

La A.T.Laurian la filologie exista doua ramuri sa zicem, acestea fiind bilingv engleza si bilingv franceza. dar ca sa intrii, trebuia sa dai un examen ( in ambele cazuri). La bilingv engleza te axezi mai mult pe romana, engleza, istorie. Si la bilingv franceza exact astea, numai ca inlocuiesti engleza cu franceza.

La Mihai Eminescu exista doar profilul de filologie, fara cele doua ramuri de bilingv, despre care iti ziceam.

Cat despre profilul de stiinte sociale, la ambele licee, BAC dai la romana, istorie ( astea doua sunt obligatorii) si o proba la alegere ( geografie, logică, psihologie, economie, sociologie sau filosofie). Cat despre orele de mate, vei face doua ore pe saptamana.

inca sunt curioasa de ce ai intrebat tocmai acum. laughing

apropo, asa ca fapt divers, si eu sunt din Botosani si am intrat la A.T.Laurian. big grin

| Ionicka explică (pentru AmaliaM):

Eu inca nu intru la liceu, am intrebat de curiozitate ca nu mai am mult de asteptat

| AmaliaM a răspuns (pentru Ionicka):

Aha thinking primesc si eu o funda? big grin