| VreauSaStiu_3396 a întrebat:

Funda+ Vot!

Am 13 ani si in ianuarie mi. a venit prima oara menstruatia.Totul bine pana luna trecuta. In iunie mi. a venit ultima oara si pe 20 iulie trebuie sa imi vina din nou dar vad ca nici pana astazi nu a venit.
1. Oare de ce?
2. Ce am?
3. Cand va mai veni?

Răspuns Câştigător
| ManoleAndreeaMaria a răspuns:

Pentru intrebarea 1si2: se mai inampla la inceput! In primii doi ani de la venirea menstruatiei aceasta nu are cum sa fie regulata. Poate sa-ti vina acum si 6-7 luni de zile sa nu-ti mai vina! Sau dincontra : sa-ti vina la un interval mai mic de 28 de zile, sau sa-ti vina si sa dureze o zi sau chiar 2 saptamani! Fii linistita. Nu te panica ca-ti faci mai rau.
Pentru intrebarea 3 din pacate nu avem raspuns. Menstruatia nu iti vine asa, cand bati din palme. Iti poate veni in orice moment. Insa nu vad de ce ai suferi ca nu-ti vine?! Bucura-te de aceasta perioada fara "surprize".winking
Funda/vot?

8 răspunsuri:
| Tooooo a răspuns:

Ei. stai linistita ca o sa iti vina poate o sa iti intarziee cateva zile sau e posibil sa nu iti vina o luna doua deloc asa e pana se regleaza nu iti vine mereu la aceeasi data nu ai motive sa te ingrijorezi ca si mie la ineput imi era regulat dar acum nu...

Deci o sa iti vinaaa...

nu-i ai nimic. asa e normal sa se intample

si ni se intampla tuturor asta...

sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos sa nu iti mai faci griji skumpo ca totul e in regula:* pup la tine

| Silvia_6960 a răspuns:

Daca nu ai implinit nici macar un an din ciclul menstrual aceste variatii de perioade si timp sunt normale, intrucat ciclul tau nu este stabilizat inca. Pana cand isi va crea o perioada si o "punctualitate" ca sa zic asa, va dura cam vreo 2 sau 3 ani, desi de exemplu eu care am 18 ani, nici acum nu am ciclul regulat. Insa dupa vreun an jumate doi, vei avea inca luni "goale", ar fi bine sa consulti un doctor, dar pana atunci, nu e nimic de ingrijorator, se va rezolva de la sine.

| narcisaisa a răspuns:

Trebuie sa astepti 2 ani c-a sa iti vina regulat

| nekokami a răspuns:

E normal. Dureaza ceva timp pana se reguleaza menstruatia.Asta in cazul in care nu ai avut relatii sexuale.Desii dupa varsta ta nu prea cred.Asa ca stai linistita deocamdata.Dar daca nici luna urmatoare nu vine iti recomand sa mergi cu mama ta la un medic ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primii doi ani, menstruatiile sunt neregulate. Asta nu inseamna ca este ceva in neregula, ci doar ca organismul are nevoie de ceva vreme sa-si gaseasca ritmurile. Este in dezvoltare nimic rau:*

| Cяуѕтуηυтzα a răspuns:

E ceva normal! nu te speria! iti intarzie.e posibil ...nu ai nimic...stai linistita!

| VreauSaStiu_3396 explică:

Scuzati am pus 13 ani din greseala, am 14

| warmtears a răspuns:

Din cate stiu la inceput menstruatia nu este regulata.