| kayrux1 a întrebat:

Imi cer scuze ca am gresit categoria.Am 13 ani, sunt in clasa a 7a si in ultimul timp chiulesc foarte des.Nu stiu ce se intampla cu mine.Imi este frica sa nu ma certe profesorii.Eu locuiesc cu bunica mea si stie de absente.Este foarte suparata.Nu vreau sa o mai supar,dar pur si simplu imi este frica de scoala. Poate suna banal, dar simt ca este foarte greu.Imi puteti da un sfat.Va rog

Răspuns Câştigător
| Anna121 a răspuns:

Hei, de ce iti este frica? Daca nu stim motivul / motivele nu prea putem sa te ajutam. Clasa a 7-a este destul de grea, dar cu putin efort si multa incredere poti sa o treci cu brio. Ai probleme cu colegii? Vorbeste cu dirigintele. Ai probleme cu dirigintele? Vorbeste cu directorul, sau cu bunica ta. Daca nu te descurci la unele materii, roaga pe cineva sa te ajute. Scoala poate fi frumoasa, depinde de cum ti-o planifici tu. Mult succes!

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, de ce iti estd frica de scoala? E cineva care se ia de tine acolo? Daca insa te referi doar la faptul ca e greu sa tii pasul, nu esti singurul, e greu pentru toti, implicate mai mult, nu doar pentru bunica dar si pentru tine in primul rand. Nu zice nimeni sa fii cel mai bun din clasa dar nici ultimul. Incearca sa nu mai chiulesti atat de des, daca nu, la sfarsitul anului vei ave atat dd multe absente incat te vor face sa repeti anul.fa-ti ceva prieteni acolo. BAFTA!