| PuntIle a întrebat:

Salut, imi este scarba si foarte sila sa mai merg la scoala, nu vreau in nici un fel sa o las sau ceva de genu doar ca nu mai pot parinti, prieteni toti si toate se poarta scarbiti la randu lor toti sunt plictisiti si simt ca ma pierd de scoala si de tot... Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| BloodyLips a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=_DqiztJV4os
asculta asta.Trebuie sa intelegi ca scoala este singura care te poate ridica deaspura tarii asteia de incompetenti si inculti.Este gratis, profita.Cunostintele tale te diferentiaza de restul,nu banii, nu hainele, nu faptul ca ai cel mai nou telefon si cea mai smechera masina, cei mai multi prieteni, astea vin si pleaca, sunt toate lucruri trecatoare.Tot ceea ce ramane sunt cunostintele si sufletul tu.Invata limbi straine, citeste, experimenteaza, calatoreste, traieste-ti viata, ai doar una si nu merita sa o consumi pe lucruri marunte ca niste suparari in familie.O sa ai hopuri mult mai mari de trecut.Esti inca copil, ai toata viata la dispozitie sa faci lucruri marete, sa schimbi lumea.Pentru asta trebuie sa fii exceptionl, sa ai vionta, sa ai tarie de caracter si niste principii foarte bine formate. Daca tu o sa fii destept te asigur ca o sa fii rasplatit.Asta e perioada de munca, ea te defineste. Daca tu stai acum si freci papara o sa ajungi sa iti cada sudoarea pe frunte de la munca pe care o faci de dimineata pana seara ca sa iti castgi painea.Mama imi spune mereu ca trebuie sa muncesc pentru ceea ce vreau, scoala e o oportunitate gratuita care te dezvolta pe tine.Chiar daca ai colegi si profesori nesuferiti, incearca sa ii eviti si sa ramai cu ce e bine.Candva o sa treaca copilaria, o sa ajungi adult si o sa trebuiasca sa decizi ce vrei sa faci cu viata ta. Vrei sa muncesti din greu pe camp sau la altii cu un salariu de nimic sau sa fii la birou, inconjurat de oameni destepti, care te respecta? Vrei sa faci munca bruta sau sa te folosesti de cunostinetele acumulate acum? Orice inveti te face mai bun, orice greseala e o lectie, asa ca nu te feri de viata.Ea te lasa sa iti alegi.Totul tine de ambitia ta.Stiu ca e mult mai frumos ca acum in loc sa inveti de exemplu la istorie, e mult mai frumos sa te uiti la un film.Da, dar omul care invata acum la istorie nu e mai bun ca tine? Nu stie mai multe? Nu o sa raspunda mai bine si o sa fie apreciat, pe cand tu o sa te inghesui cat mai jos in bancuta ta de rusine si de frica? Gandeste-te ca proful care te asculta e succesul. Unii muncesc ca sa ajunga la el si sa se mentina pe o linie de plutire.Altii se ascund de nota pana in ultimul moment, cand in cele din urma e prea tarziu ca sa o mai faca, si astfel sunt ridicati in picioare si pusi sa spuna ce au invatat.Tu nu o sa spui nimic, nu o sa ajungi la el.O sa te aseze din nou in banca cu un 4, lasandu-te in mediocritatea ta sa incerci sa repari.Insa e prea tarziu, nota a fost pusa deja, la fel cum a scris proful cu stiloul nota ta in catalog, asa ti s-a scris si soarta.Insa ce o sa faci? O sa stai acolo, inca rusinat? Sau o sa incerci sa te ridici si sa ii demonstrezi ca poti mai mult? Intelegi? Incearca sa treci peste micile probleme pe care le ai acum, cand o sa fii adut o sa le uiti sau o sa ti se para joaca de papusi marile drame de acum.Incearca sa te focusezi pe viitor si pe persoana care vrei sa devii.O persoana care in fieare seara se culca linistita, a facut ce trebuia cand trebuia.Acum e doar momentul sa inveti.Parintii tai stiu cat de important e, iti vor doar binele sa stii, daca ar da timpul inapoi ar manca manualul ala.Insa nu se poate,vremea lor a trecut, iar acum e vremea ta sa iti decizi soarta.E vremea ta sa decizi daca vrei sa nu sa traiesti cu regrete.Te pot face colegii in toate felurile, tocilar, idiot, pupincurist, nu stiu.Astea sunt niste copilarii de care o sa le para rau mai tarziu, cand o sa-i chemi sa-ti faca curat in casa ca sa le dai 8 milioane din salariul tau de 60.Sunt niste gelozii peste care trebuie sa treci indiferent de ce ar spune.Lauda si barfa sunt armele prostului.Cel destept nu are timp de magarii.De asta spun de un caracter de piatra, trebuie sa stii ce vrei si pentru ce lupti.Bafta;)

| Caood a răspuns:

Scoala e foarte importantă, nu notele. Nici eu nu am avut prea mulți prieteni dar o persoana vei găsi ai răbdare. Uita-te la partea plină a paharului și sa nu îți pese de oamenii rai din jur care îți fac rău ție. Învață cât poți si bucura-te de viața fa ce îți place si concentrează-te la materia respectiva.