| crysstyann a întrebat:

Salut imi spuneti si mie va rog ce inseamna sa fi misogin?

Răspuns Câştigător
| Echo a răspuns:

Sa crezi ca tu esti superior cuiva. Cum de ex. barbatii cred ca femeile nu pot conduce sau ceva de genu.

5 răspunsuri:
| Justmeandmysmile a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/misogin misogin=barbat care uraste femeile

| ReiVaN a răspuns:

Barbat care uraste femeile, care le considera inferioare, afemeiat, muieratic...

| Addiction_8089 a răspuns:

A fi misogin inseamna a te indoii de abilitatile efectuate de persoanele de gen feminin.Pe romaneste, barbat fiind, sa crezi ca femeile sunt mai incapabile ca barbatii.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
O zi buna in continuare! happy

| Adita_8424 a răspuns:

MISOGÍN, -Ă, misogini, -e, s. m., adj. (Livr.) 1. S. m., adj. (Bărbat) care urăște femeile. 2. Adj. Care manifestă, exprimă ură față de femei. [Var.: misoghín, -ă s. m., adj.] – Din fr. misogyne, germ. Misogyn.

| pisicutzarock_9753 a răspuns:

Misogin inseamna sa nu iti placa femeile.Si daca esti misogin s-ar putea sa fi gay.