| Imahipster a întrebat:

In vara asta ma gandeam sa merg in fiecare seara plin oras cu o prietena cu rolele, sa ne plimbam. In afara de faptul ca ne vom distra copios, e si un bun mod de a face sport. Iar eu as vrea sa slabesc cateva kilograme doar ca e o mica problema, daca o pot numi asa. Eu nu mai stiu sa ma dau cu rolele, dar pot invata intr-o zi pentru ca imi place sa fac asta. Doar ca mama spune ca nu e de acord, deoarece nu mai stiu sa ma dau, si pot cadea si sa ma lovesc.dar totusi eu chiar as vrea sa fac asta la vara! Cum as putea sa o conving ca e bine ce fac? Vreau sa accepte situatia.
P.S. : Mananc sanatos fara dulciuri, prajeli sau prostii din comert si fac cate 1 ora de exercitii cardio,brate, abdomene etc (full body) in fiecare zi. Dar totusi, as vrea sa fac si asta plus ca vine vara si e cald. Va multumesc pentru acordarea timpului, sper sa ma ajutati si evident, ofer funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| mykron a răspuns:

Tu spune-i mamei tale doar atat: riscuri sunt peste tot.Prin simplul fapt ca tu mergi pe strada este un risc pentru ca in orice moment te poate lovi o masina sau chiar sa te omoare.Viata si sanatatea noastra, mai ales in zilele noastre, atarna de un fir de ata.Pericolul sta la orice pas.Nu trebuie sa te apuci de sporturi periculoase ca sa ramai fara o mana sau fara un picior; trebuie doar sa te plimbi un pic pe trotuar sau sa te duci pana la magazin. Spune-i toate astea mamei tale si eu cred ca vei avea mari sanse sa te distrezi in vara asta.Iti urez bafta si multa SANATATE!

| Imahipster explică (pentru mykron):

Multumesc din suflet, sanatate multa si tie!

7 răspunsuri:
| darkgirl58 a răspuns:

Pai stii eu pana am invatat tot la fel reactiona si mama si mi-am scrantit mana de vreo 4 dar i-am zis ca accept durerea si ca vreau in continuare sa merg pe role si daca nu mi-a scranteam pe role tot puteam sa o scrantesc in alt mod... ii promiti ca esti atenta si sa aiba incredere in tine si daca cazi incearca sa ascunzi ca sa te mai lase si app exerseaza in casawinking

| Imahipster explică (pentru darkgirl58):

Multumesc foarte mult! Chiar m-ai ajutat. Inainte sa-ti dau funda, mai astept si alte raspunsuri pentru a trage o concluzie.

| mykron a răspuns (pentru Imahipster):

In viata trebuie sa faci ce-ti place nu ce li se pare altora ca ar trebui sa faci sa fi in siguranta.Ti-am explicat faza cu riscurile.Da, au mai cazut copii si au ajuns mari sportivi.Tot ce conteaza e sa te distrezi.

| Imahipster explică (pentru mykron):

Ai mare, mare dreptate!

| τττ a răspuns:

Bună.
Dacă nu te lasă cu rolele, încearcă altceva, cum ar fi bicicleta.
Pa, pa.

| SteffyBelleSteffyMee a răspuns:

Pai, parintilor le place ca (,) copilul lor sa fie hotarat. Prezintai niste motive foarte bune pentru a face asta, si explica-i ca iti va fi foarte folositor. Fa-o sa aiba incredere in tine si scoate-i un profit din asta. De exemplu poti spala vasele, poti da cu aspiratorul, etc.n Explica-i ca nu poti evita accidentarile, dar vei avea grija sa fie minore. Sper ca ti-am fost de folos!