| Kleoo a întrebat:

Salut lume! V-as ruga sa nu treceti indiferenti pe linga intrebarea meawinking Sunt sigura ca multi adolestenti ( in special eu) ma confrunt cu remuscari de sine, deoarece trece vara iar eu perd timpul pe nimicuri( ma refer cel mai mult la net). As vrea sa fac ceva important in vara asta, sa nnu treca ca toate celelalte - as vrea sa invat ceva nou. Vreau ca voi sa imi dati niste idei caum as putea sa invat sau sa fac ceva intr-un mod interesant. Orice parere va fi apreciata de mine :*. Si desigur FUNDA!

11 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In primul rand e bine ca ai cosntientizat aceasta problema. Ne-am lovit cu totii de ea (inclusiv eu mai nou). Procrastinarea e un sindrom am secolului 21 pana la urma. Recomand gasirea unui hobby CREATIV, din zona de arta (de orice fel). Acum, tu stii cel mai bine la ce te pricepi mai bine. Dincolo de asta, recomand sportul, macar 1 ora pe zi, pentru auto-disciplina. Te va organiza, iti va asigura si un tonus bun. Fa-ti si o lista de dorinte si tine-te de ea. Fa din ea un scop.

| positivity a răspuns:

Vrei să faci ceva în vacanța asta, dar eu nu îți pot spune ce anume să faci. Nu știu ce preferințe ai, nu știu ce îți place să faci în timpul liber.
Ai putea începi prin a face ceea ce îți oferă plăcere, gândește-te la tine.
http://nuaisacrezi.ro/......ul-vietii/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa, ca toata viata ai sa muncesti zi de zi, vara de vara. Profita acuma de timpul liber in care poti sa freci menta

| adeluna a răspuns:

Incepe prin a face un poster/colaj "eu peste 5 ani". Cum te vezi? Ce vrei sa fi realizat sau invatat pana atunci? Ce fel de om vei fii? Ce abilitati vei avea? In ce locuri vei fi calatorit? Decupeaza poze din reviste care te inspira, deseneaza, scrie, descrie-te pe tine cea peste 5 ani.
Apoi intreaba-te cum ai putea sa ajungi acolo? Unde ai putea sa inveti ceea ce vrei sa inveti? Cum ai putea sa-ti exerszi abilitatile? Ce ai de facut pentru a ramane in forma? Cum poti strange banii pentru excursia aia?
Seteaza-ti apoi scopuri pe ani : pana la sfarsitul anului vreau sa realizez asta si asta, la anul ma ocup de asta, si tot asa. E intotdeauna greu sa stii ce ar trebui sa faci cu viata ta, dar sa stai sa te intrebi cum vrei sa fii ajuta sa-ti dai seama ce ai de facut pentru asta.
Invata o limba straina( o sa-ti prinda mereu bine), fa voluntariat, exerseaza-ti pictatul/scrisul/dansul/etc. Era un proverb fain... ceva de genul " Gandurile, ca si copii, trebuiesc scoase la plimbare si lasate sa se joace in aer liber". Cand nu stii ce sa faci fa o plimbare.

| OtakuShoujo a răspuns:

Poti incerca Origami. E plin Youtube-ul de tutoriale. Sau invata cum sa faci bratari.

| BadLara a răspuns:

Plajă şi somn.

| AleexTPU a răspuns:

Iesitul cu prietenii(daca ai)!

| dodi2000 a răspuns:

Buna! Ai putea sa iti petreci timul iesind mai mult cu prietenii, sa citesti(cititul relaxeaza), sau de ce nu sa faci sport, ajuta la intretinerea corpului si in plus o sa te simti si mai bine, internetul este o prostie, dar cel mai bun sfat este sa faci plimbari prin parc cu cea mai buna prietena si sa discutati impreuna... sper ca te-am ajutat! funda?

| RodicA2222 a răspuns:

Mda....nu esti singura! As zice sa inveti sa crosetezi (daca ai pe cineva in domeniu care te poate ajuta ), E FOARTE PLACUT.

| Dinulescu_Andrei_1990 a răspuns:

Eu te-as sfatui ca intr-o seara cu prietenii si parintii tai etc cu cine vrei sa faceti o petrecere cu dulciuri bauturi mancaruri etc.Sau mai simplu sa iti aduni toti prietenii la un foc de tabara.bafta! Sper ca te-am aajutat cu ceva.

| Hora_Andreea_1994 a răspuns:

Eu zic ca o drumetie cu bicicleta ii binevenita, mult mai interesanta decat netul, apoi daca va strangeti mai multi e si mai mistohappy, sau un sport, orice poti face afara impreuna cu alte persoane. Seara un gratar, un mic chef... ajuta si neuronilor nostri dupa o leneveala lungalaughing