| mTw a întrebat:

Salut.
Ma confrunt si eu cu o problema grava cu tata, adica ne certam cam mereu, cand spun eu ceva el incepe sa zbiere si sa spuna ca el nu le raspundea inapoi parintilor si chestii gen de pe timpuri. Stiu ca probabil n-ar fi trebuit sa scriu asta aici, dar chiar nu am cu cine discuta si efectiv nu mai suport.
Aveti ceva sugestii?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca nu ii place sa ii răspunzi, atunci evita sa faci acest lucru. Când vezi ca e calm și bine dispus, spune-i frumos ce nu ti-a plăcut, dar nu când e nervos. Pentru el e ca și cum îl tratezi cu lipsa de respect. Cereți scuze când greșești și vei vedea ca relațiile dintre voi se vor îmbunătăți. Nu uita, oprește o cearta înainte de a se înteți, prin faptul ca taci sau îți ceri scuze. Apoi, un răspuns blând îndepărtează furia.

| Felissa13Eden a răspuns:

Stiu cum e, n-avea bai.
Pai, eu incerc sa nu vorbesc cu el, sau sa zic exact ce vrea sa auda ca sa ma lase in pace.Stau izolata de el de cate ori pot.Incearca sa fii mai rece cu el si poate o sa-i pese.

| GreenVoid a răspuns:

Sa aplanezi tu situatia. Daca tu vorbesti ca omu calm si normal el n.o sa zbiere cum zici tu ca banuiesc ca n.are probleme la cap si poate sa tina o discutie.

| 6Anonim9 a răspuns:

Asa a fost si tata intr-un timp, dar eu am reusit sa-l schimb. S-a obisnuit sa nu mai avem aceeasi gandire. Incearca sa-i explici cand ii in toane bune. Oamenii sunt diferiti. Numai bine!winking

| Durassica22 a răspuns:

EU ma cert asa zilnic CU TOATA FAMILIA MEA
Acum vreo 2 ore maxim am plans pana am vomitat sad
Nu stiu ce voi face in vacanta cu ei in casa