| Obama777 a întrebat:

Am 13 ani si sunt in clasa a 7 a. O sa trec direct la subiect.
N-o mai suport pe mama. Școala a inceput de 3 zile si in fiecare zi trebuie sa ne certam.
De ex in a doua zi de școală (noi am avut voie cu telefoanele la școală) i-am spus despre un filmulet cu o colega. Eu il facusem pe snapchat si am uitat sa-l salvez. Asa deci i-am zis de el, am incercat sa-l gasesc dar n-am reusit. Am ajuns acasa si ea iar m-a întrebat despre el. Eu i-am zis ca nu il mai am si ea a zis "Eh, mereu e la fel. Mereu nu mai găsești" dându-si ochii peste cap si luandu-ma la misto. Ideea e ca nu înțeleg de ce a zis "iar" când chestia asta nu s-a mai intamplat. Nici măcar acum 4 ani. M-a făcut sa ma simt super prost pentru ca eu chiar încercam sa fiu cat mai deschisa fata de ea si n-am inteles ce am făcut greșit. Apoi m-a intrebat de alta poza pe care incercam eu sa mi-o fac si i-am zis ca nu o mai am pentru ca nu imi placea. Atunci s-a suparat.Eu am intrebat-o cand am mai făcut eu asa si ea doar a zis "Nu-mi mai aduc aminte" Un exemplu nu putea sa-mi dea. Eu i-am zis ca am sters-o pur si simplu pentru ca nu imi placea. Si ea a zis "Pai noi ar trebui sa fim foarte apropiate si sa n-avem secrete" BAI E O POZA. Si dupa a început sa tipe cum ca "Lasa ca de acum n-o sa-ti mai fac nimic.O sa imi arati cand vrei tu ca eu la tine nu mai vin" Si m-am simtit prost efectiv. Ea a înțeles doar un cuvânt din ce i-am zis eu. Astăzi am vrut sa merg in parc cu niște prietene dupa școală. Am văzut ca ea era in fata scolii asa ca am zis s-o întreb dacă pot sa merg. EA CREDEA CA VREAU SA MA DUC FARA SA STIE EA. SI A INCEPUT SA MA AMENINTE CA DACA FAC ASA CEVA...Am încercat sa ii explic. I-am zis ca eu n-as face asa ceva. EA A RĂMAS BLOCATA EFECTIV. N-A AUZIT NIMIC DIN CE I-AM ZIS. EA TOT ZICEA CA DE CE M-AS DUCE EU FARA SA II SPUN SI EI. DUPA IMI DA EXEMPLE DE ALTI COPII CARE IMEDIAT DAU MESAJ PARINTILOR CÂND SE DUC UNDEVA. ASA FAC SI EU NU ÎNȚELEG CARE-I PROBLEMA.MA CEARTA PENTRU NIMIC SI DUPA VINE LA MINE IN CAMERA SI ZICE "Eu speram ca o sa avem o comunicare buna. Dar sigur e ceva gresit. Am făcut ceva greșit. Tocmai pentru ca te-am lasat sa faci ce vrei, d-aia faci asa. Lasa ca vezi tu" MEREU A FĂCUT ASA. EU CREDEAM CA A INCETAT DAR EFECTIV NU MAI TERMINA. NE CERTAM IN CONTINUU DE VREO 3 ANI DIN MOTIVE EFECTIV NEIMPORTANTE. DOAR PENTRU CA I-AM ZIS SA MA LASE 5M CA VREAU SA FAC CEVA SINGURA. BOOM S-A SUPĂRAT.IMI TOT ZICE SA NU-I SPUN TATEI SAU FRATELUI MEU. EFECTIV N-AM CU CINE SA VORBESC DESPRE CHESTIA ASTA. IMI FAC NERVI. AM PROBLEME CU FURIA (nu, n-am fost la doctor sau ceva. Nu n-am diagnostic cu ceva) MA LOVESC SINGURA, LOVESC PEREȚII, MESELE. EFECTIV IMI FACE ATÂT DE MULTI NERVI. DACĂ VREAU SA II SPUN CEVA SI INCEP SA PLANG IMEDIAT SE SUPARA. "bai fata tu nu poți sa vorbești si fara sa bocesti?" IMI TOT DA ALTI COPII CA EXEMPLE SI MA ACUZA DE CHESTII PE CARE NU LE-AM FĂCUT SAU LE-AM FĂCUT DEMULT (De ex acum vreo 3 ani ma jucam Minecraft rolling on the floor) Si ea nu stia. Si când a venit langa mine am dat pe esc. SI EA IMEDIAT A IESIT DIN CAMERA SUPARATA. N-A ZIS NIMIC. SI DUPA PESTE VREO 30M A INCEPUT SA TIPE) IMI TOT ADUCE AMINTE DE CHESTII DE ACUM 3 ANI. EU II ZIC CA N-AM MAI FĂCUT ASA CEVA DE ATUNCI SI EA ZICE "da bine... lasă ca vedem noi" DE PARCA M-AR LUA LA MIȘTO. IMI DA EXEMPLE DE ALTI COPII SI DACĂ SPUN CA NU MA INTERESEAZA SE UITA LA MINE CA SI CUM AS FI ULTIMA PROASTA SI ÎNCEPE SA TIPE. EU NU-I ADUC EI AMINTE DE CUM M-A FĂCUT IN TOATE FELURILE acum 7 luni. Chiar si mai recent. Eu nu-i dau ei exemple de alte mame când prietenele mele au mame foarte mișto si care știu ce e aia gluma. Ea in schimb ma bate la cap cu chestii de acum 3 ani si imi da exemple de toți copiii "model" de la școală. Când eram mica ma ameninta ca o sa plece, ca o sa ma dea la casa de copii, ca o sa se spanzure. EVIDENT CA ÎNCEPI SA PLÂNGI CÂND MA-TA ZICE rahaturile ASTEA. TU AVAND 9 ANI. Imi tot zice ca o sa ma ducă la psiholog. Când am zis "Hai sa mergem împreună sa rezolvam odata, sa nu ne mai certam mereu" Imediat n-a mai vrut sa mergem. sunt mult mai multe chestii care s au întâmplat dar efectiv nu știu ce sa fac. Poate e de la mine. Recent am început sa plâng din orice (cel puțin când vorbesc cu ea. Gen când ne certam) Vreau niște sfaturi ceva. Orice, Va rog!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e varianta ta. Cred ca mama ta are altă variantă.

| Obama777 explică (pentru darrio2007):

Mama cel mai probabil crede ca nu i spun adevarul. Ideea e ca nu știu ce sa fac. Vreau s-o fac sa înțeleagă ca astfel de chestii nu-s de mine.-.

| darrio2007 a răspuns (pentru Obama777):

Asta inseamna ca are motive intemeiate, daca ea crede ca o minti. Nimeni nu te cunoaste mai bine decat mama ta.

| Eireann a răspuns:

Ai 13 ani, tocmai ai devenit adolescenta. Ii e frica si mamei tale ca din copil cuminte o sa te transformi intr-o adolescenta razvratita. Sunt multe cazuri, sigur a auzit de la altii Si acum e vigilenta. Cu copiii model cand aduceam vorba eu ii raspundeam mamei "Ai stat cu ei in casa sa vezi ce si cum?".
Furia e obisnuita la varsta ta, e si din cauza hormonala.

| Obama777 explică (pentru Eireann):

Ideea e ca nu știu ce sa fac sa nu mai fie mereu atât de ingrijorata.-. Eu am încercat sa ii explic de multe ori, dar n-a functionat

| 33lasuta a răspuns:

Aici pot regăsi cea mai frecventa problema a copiilor care nu se inteleg cu părinții. Având 13 ani ai crescut iar mama ta nu și a dat seama.( stiu cum suna dar cand vei fi părinte vei înțelege). Daca vrei sa rezolvi aceasta situație sau măcar sa opresti din certuri. poti sa i spui ceva de genu: "okay, inteleg punctul tau de vedere, acum ascultat si tu pe al meu" probabil va funcționa pentru ca atunci cand esti părinte, relația cu copilul tau este cea mai importantă. aveam și eu certuri din astea cu ai mei la 13 ani. e normal... începi și tu sa ti formezi părerile Tale, sa nu mai asculti de ea. e normal..Asta se va agrava cu timpul dar tot odată se va îmbunătăți. Timpul le rezolva pe toate. oricum încearcă sa nu fi nepoliticoasă. mereu gândește te înainte sa scoți ceva pe gura.

| Obama777 explică (pentru 33lasuta):

Pai chiar încerc sa nu tip, sa folosesc cuvinte nu prea placute si tot asa. Dar parca nu înțelege ca eu n as face asa ceva. Deși ii explic de fiecare data cum pot eu mai bine

| Digio a răspuns:

Buna,

Pentru discutii cu un specialist poti scrie la adresa de gmail
neligrama29@gmail.com

https://psychologiefurjedermann.wordpress.com/

Raspunde foarte repede, este foarte serioasa si dedicata.

Succes!