| 1euGEN1 a întrebat:

Ma numesc Eugen si am o problema legata de aspectul fizic. Am capul mare si sunt uratel si din cauza asta tot mai multa lume isi bate joc de mine. Am ajuns sa imi fie rusine sa merg pe strada fiindca am impresia ca toti se uita urat la mine si ma considera un extraterestru. Nu am avut niciodata o prietena si mi-e rusine sa vorbesc cu fetele din cauza acestui complex. Peste 3 luni fac 18 ani si nu am foarte multi prieteni fiindca toti ma considera un ciudat. Nici familia nu ma prea suporta uneori. Ce pot face? Ce parere aveti?

1 răspuns:
| FallingLeaves a răspuns:

O sa incep cu familia: Nu te uraste nimeni. Da, poate "fac misto" de tine, stai linistit ca se intampla si la case mai mari. Nu ii baga in seama!
Cea mai mare problema a ta este LIPSA DE INCREDERE. Exact asa cum orice fata se simte grasa si la fel cum orice elev care invata bine se crede inferior celor mai "populari". Totul se intampla in capul tau. Poate crezi ca nu e corect ca pe unul l-a lasat Dumnezeu mai aratos sau pe altul cu o voce frumoasa. SOLUTIA problemei tale ar fi sa raspunzi ironiilor celorlalti cu alte ironii. Rad ei de tine, razi si tu de glumele lor. SAU, ignora-i. Este foarte greu de facut, pentru ca fiecare jignire se simte ca un pumnal in sufletul tau, dar incecarea moarte n-are. Cat despre fete, nu toate sunt scorpii. Poate unele care arata bine sunt cu moralul la pamant fara sa arate. Deci incearca sa fii mai tare si pe pozitie. Nu te gandii: "Gata, am 18 si mi-am ratat viata"; e o prostie.
Ia-o usor ca sa nu dai in depresie si chiar daca ti-e greu, gandeste-te ca sunt si cazuri mai rele, de oameni bolnavi, sau mai rau. Esti sanatos si momentan atat conteaza. Invata bine si nu mai asculta vorbele rele. Ba din contra, ambitioneaza-te sa fii mai bun ca ei. Numai tu poti alege ce faci in viata si mai ales cum te vor vedea cei din jur. Nu viata de liceu este importanta acum, doar ceea ce urmeaza.
Succes!