| Andrei922 a întrebat:

Salut membrii TPU! Luna viitoare voi face 18 ani si chiar daca nu am luat inca bacul pentru ca acum termin clasa a 11-a, vreau sa plec de acasa si sa ma mut in alt oras, singur fara parinti. Nu mai vreau sa am de a face cu ei. Si scum vreau sa va intreb: ce este nevoie sa am la mine, sa pregatesc de acum, ce acte, cum imi voi cumpara chirie(vreau sa stau intr-un apartament cat mai ieftin si mic, 10-12 m patrati), cum gasesc job etc. Poate unele intrebari par puerile, dar vreau sa stiu totul de acum pentru a nu fi nevoit sa ma intorc acasa. Da stiu ce veti spune, va fi greu, dar decat sa ma,, schizofrenizez" langa niste parinti fara sentiment. Mai bine risc sa dorm si pe strazi o perioada decat sa mai astept sa plec. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

E decizia ta, Andrei, nu e nimic de condamnat. E cert faptul ca nu iti va fi greu, ci va fi un efort draconic, dar care te poate maturiza foarte mult.

Iti cauti chirie, in primul rand. Dupa ce gasesti, inchei un contract de inchiriere. Ai grija, unii s-ar putea sa-ti propuna o înțelegere, sa nu mai faceti contract. Niciodata sa nu accepti asa ceva, oricat de "om bun" pare! E o regula nescrisa: banii se numara intotdeauna, nu conteaza cine ti-i dă.
Deci sa faci contract de inchiriere, pe care sa-l citesti cu atentie. De fapt orice vei semna in viata asta, sa citesti inainte cu mare atentie, mai ales scrisul mic.

Clar ca ai nevoie de sfântul buletin, nu faci nimic fără el. In rest, iti trebuie toate actele personale, certificat de nastere, casatorie (dupa caz), astea fara legatura cu inchierea, ci cu traitul.

Ca sa vezi de ce e crucial sa inchei un contract, plus alte lucruri pe care trebuie sa le stii, uita-te aici:
http://blog.storia.ro/......partament/

| Andrei922 explică (pentru Plato):

Mersi de raspuns Plato. Asa e ca va fi draconic, mai ales ca am uitat sa scriu in intrebare ca vreau sa continui si liceul, clasa a 12-a la un seral, deci timp pierdut, plus ca vreau si sa fac psihoterapie, ca sa scpa de traumele emotionale, care costa bani, mai ales daca ma duc la un psihoterapeut compentent, deci trebuie sa fac compromisuri cu banii, sa mananc mai putin, sa nu mai imi cumpar nimic pentru suflet. Legat de liceu, ce e nevoie sa am la mine, ca atunci cand ma inscriu acolo la liceu, sa am deja. Ce am nevoie de la liceul la care sunt deja acum?

| Andrei922 explică (pentru Plato):

Mersi de raspuns Plato! Am uitat sa spun in intrebare ca vreau sa continui clasa a 12-a la un seral, deci timp pierdut si ca vreau sa fac si psihoterapie, ca sa scp de traumele emotionale pe care le am, deci si bani pierduti, mai ales ca un psihoterapeut competent costa si bani multi, deci trebuie sa imi asum niste compromisuri legate de bani, sa mananc mai putin, sa nu mai imi cumpar lucruri care ma bucura. Legat de liceu, ce cate am nevoie de la liceul la care sunt acum pentru a ajunge sa ma pot inscrie la un liceu din orasul respectiv?

| Plato a răspuns (pentru Andrei922):

Cel mai bine ar fi sa mergi la secretariat la liceul tau actual, sa-ti spuna cu exactitate ce sa faci pentru transfer.

| Andrei922 explică (pentru Plato):

In regula. Te poti uita si pe ultima mea intrebare pe care am pus-o, tot legat de acest subiect?